هشدار دیده بان حقوق بشر درباره وقوع جنایات جدید جنگی در یمن

تهران- ایرنا- دیده بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» با انتشار گزارش خود در سال ۲۰۲۱ هشدار داد که جنایات جنگی جدیدی در یمن در حال رخ دادن است.

به گزارش امروز (پنجشنبه) پایگاه خبری «الخلیج الجدید» این سازمان در این گزارش فاش کرد که بحران انسانی در یمن با عدم امدادرسانی، فروپاشی اقتصاد این کشور، شیوع ویروس کرونا و کاهش یا توقف کمک های بشردوستانه به طور فزاینده ای درحال افزایش است.

بر اساس این گزارش از آغاز جنگ حداقل ۱۸ هزار و ۴۰۰ غیرنظامی کشته یا زخمی شده اند و بیش از ۲۰ میلیون نفر  یعنی حدود دو سوم جمعیت به کمک غذایی نیاز دارند.

دیده بان حقوق بشر ائتلاف عربی به رهبری رژیم سعودی و امارات  و شورای انتقالی جنوب در عدن را مسئول این جنایات دانست و با اشاره به اینکه با گذشت سالها از درگیری میان طرفین در یمن بدون حل مساله انگیزه ای برای توقف آن وجود ندارد، از دولتهای مربوطه خواست تا برای حل این مناقشه  تدابیر بین المللی را به کار گیرند.

پیش از این نیز تیم نظارت بر نقض حقوق بشر در یمن لیست مخفی شامل نام افرادی از عربستان سعودی و امارات مظنون به ارتکاب جنایات جنگی در این کشور را به سازمان ملل تحویل داده بود.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله نیز روز شنبه از بی‌توجهی سازمان ملل به بحران انسانی بزرگی که ملت یمن از آن رنج می‌برند، به شدت انتقاد کرد.

عربستان به همراهی امارات، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی-آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف تقریباً شش سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم‌اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار جهان