استاندار کرمان: احیای تالاب جازموریان دغدغه دولت است

جیرفت - ایرنا - استاندار کرمان با بیان اینکه احیای تالاب جازموریان دغدغه دولت است گفت: نه تنها فقط جازموریان بلکه هر جایی که موضوع انتقال آب باعث آسیب به محیط زیست شود حتما مورد توجه دولت قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، علی زنی وند روز پنجشنبه در بازدید از مجتمع صنایع غذایی عنبرآباد اظهار داشت: جازموریان همواره مورد نظر رییس جمهوری بوده و برای ما هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی تصریح کرد: هر طرحی که بتواند جازموریان را تا جایی که امکان دارد نگهدارد، ما از ان طرح حمایت می‌کنیم.

استاندار کرمان بیان داشت: حوزه آب هم مجموعا از مباحث تخصصی وزارت نیرو است و این وزارتخانه برای هر طرحی مطالعات کارشناسی لازم را انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: در حوزه جازموریان نیز، هم ما به طور جدی حساس هستیم و هم محیط زیست نسبت به این موضوع حساسیت دارد.

زینی‌وند گفت: اگر دقت کنیم، بر اساس نقشه‌های تاریخی که وجود دارد جازموریان در سال‌های قبل از انقلاب هم با مشکلاتی مواجه بوده است.

وی ادامه داد: به تناسب نوع بارندگی و مخازن آبی که موجود داریم، جازموریان تقویت خواهد شد و به لحاظ محیط زیستی هم مورد توجه ویژه مدیریت استان است.

استاندار کرمان اظهار داشت: در مدتی که به کرمان آمدم، بخ صورت همه‌جانبه صحبت‌ها و نظرات وزارت نیرو را شندیدیم و هم مطالبات مردم را به طور جدی به آن‌ها منتقل کردیم. وزارت نیرو و محیط زیست در حال انجام مطالعات کارشناسی هستند  و من همین هفته که با معاون اول رییس جمهوری دیداری داشتم ایشان هم تاکید کرد که در این خصوص حتما به نظرات مردم توجه شود.

زینی‌وند گفت: به عنوان نماینده عالی دولت در استان کرمان، هم حافظ منافع دولت و هم حافظ منافع مردم هستم و اینها با هم تضادی ندارند اما مطالبات مردم برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و ما حتما به این مطالبات توجه خواهیم کرد.

استاندار کرمان در پایان سفر خود به شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در شهرستان جیرفت برگزار می‌شود حضور خواهد یافت.

تالاب جازموریان در جنوب استان کرمان و بخشی از سیستان و بلوچستان مهمترین حوزه آبریز کرمان است که زمانی، یکی از بکرترین عرصه های طبیعی نیز محسوب می‌شد اما به دلیل احداث سدهای متعدد بر روی هلیل رود، وسعت آن کاهش یافت.

حوضه آبریز جازموریان با وسعت ۶۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع، از لحاظ تقسیم‌بندی، بخشی از حوضه میانی ایران به‌ شمار می‌رود که نیمه باختری آن به وسعت ۳۵ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب استان کرمان و نیمه خاوری آن به وسعت ۳۴ هزار کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها