۴۰ درصد اعتبار تحقیقات برخی دستگاه‌ها را دانشگاه‌ها تامین می‌کنند

تهران-ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: مقرر شد تا ۴۰ درصد اعتبار تحقیقات برخی دستگاه‌های مشخص از طریق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تامین شود که این مصوبه نیازمند بررسی بیشتر است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، غلامحسین رحیمی شعرباف در جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که با منصور غلامی حضور وزیر علوم برگزار شد؛ در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده عملکرد این صندوق در مجموع مثبت ارزیابی می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: در این جلسه برنامه‌ریزی شد تا  زیرساخت‌های حمایتی در توسعه و تقویت صندوق‌های پژوهش و فناوری استان‌ها تقویت شود و صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم تسهیلات مستقیم به شرکت‌های دانش بنیان ارائه کند تا به محصولات مورد نیاز کشور دست پیدا کنیم. همچنین برنامه‌ریزی شد تا صندوق وظیفه تقویت زیست بوم فناوری را عهده‌دار شود.

رحیمی شعرباف تصریح کرد: با توجه به عملکرد ساتع (سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری)  مقرر شد تا ۴۰ درصد اعتبار تحقیقات دستگاه‌های مشخص شده در این سامانه از طریق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تامین شود. البته این قانون به تازگی ارائه شده و نیاز به سازوکارهای تقویت شده بیشتری دارد. همچنین این اعتبار برای جذب طرح‌های مورد نیاز دستگاه ها در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها است و امسال شاهد رشد جهشی در این زمینه خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری تحت نام "ساتع" تشکیل و در اختیار مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری و همچنین شرکت‌ها و نهادهای سودده مشمول آیین‌نامه قرار گرفت. سامانه ساتع این امکان را فراهم می‌آورد که شرکت‌ها و نهادهای سودده نیازهای پژوهشی خود را از طریق آن به اشتراک بگذارند و از سوی دیگر، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری با اطلاع از اولویت‌های پژوهشی آنها، پروژه‌های تقاضامحور خود را در جهت حل مسائل و نیازهای پژوهش و فناوری این مؤسسات به آنها ارائه کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha