پیروی از الگوی تغذیه‌ای سالم در شرایط کرونایی نباید فراموش شود

زنجان - ایرنا - رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: اگرچه رعایت الگوی غذایی سالم در شرایط عادی لازمه برخورداری از سلامت است، ولی در بحران‌هایی مانند کرونا، تبعیت از الگوی تغذیه‌ای سالم یکی از مهمترین و اساسی‌ترین عوامل تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت محسوب می‌شود.

عصمت عباسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: افراد مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیمارهای قلبی - عروقی، کبدی، پرفشاری خون، دیابت، آسم و مشکلات تنفسی، بیماران سرطانی و مبتلایان به اضافه وزن و چاقی، بیشتر مستعد ابتلا به کرونا هستند.

وی اضافه کرد: ضرورت ماندن در منزل در دوران همه گیری کرونا، منجر به عاداتی مثل نداشتن تحرک کافی و نپرداختن به ورزش، بهم خوردن خواب شبانه و بیدار ماندن طولانی مدت در طول شب به ویژه ریزه خواری و مصرف مکرر میان وعده های پرکالری می شود.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: همین عوامل خطر می توانند موجب چاقی شده و زمینه ساز و یا تشدید کننده بیماری های غیر واگیر شوند و در نهایت ریسک ابتلای  فرد به کرونا را افزایش دهند.

به گفته عباسی، در واقع بر هم خوردن کنترل فشارخون، چربی و قندخون در بیماران مبتلابه فشارخون بالا، چربی خون بالا، دیابت و یا افرادی که زمینه این بیماری هارادارند نیز از تبعات بی تحرکی وتغذیه نامناسب  است.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: به همین دلیل لازم است در شرایط فعلی بحران کرونا، به منظور تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ توجه ویژه ای به نحوه تغذیه شود.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر روزهای ماندن درخانه برای پیشگیری از ابتلا و یا انتقال ویروس کرونا می تواند فرصت بسیارخوبی برای اصلاح عادات تغذیه درست و یادگیری الگوی غذایی سالم باشد و به این ترتیب می توان تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

در زمان ماندن در خانه به مدت طولانی، چه رفتارهایی سلامت افراد را تهدید می کند؟

این کارشناس با اشاره به برخی رفتارها و شرایط جدید که در زمان ماندن در منزل، در صورت پیروی نکردن از اصول تغذیه مناسب و تحرک کافی می تواند سلامت افراد را تهدید کند، ادامه  داد: مصرف زیاد غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی نمک و چربی هستند، موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می شوند.

عباسی افزود: مصرف زیاد مواد قندی و شیرین بخصوص انواع نوشیدنی های دارای قند افزوده ، نوشابه های گازدار و نوشیدنی های صنعتی که تحریک سیستم ایمنی بدن را بدنبال دارد و ترک عادت ورزش منظم در طول روز می تواند به سلامت آسیب وارد کند.

وی، بی تحرکی به دلیل استفاده بیش از پیش از بازی ها و فیلم های کامپیوتری، تماشای تلویزیون و فضای مجازی، تعطیلی برنامه کلاس های ورزشی در مکان های ورزشی و خارج از منزل و نبود فضای مناسب برای پیاده روی و قدم زدن را از دیگر رفتارهای آسیب زا عنوان کرد.

 رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: افزایش ریزه خواری و مصرف تنقلاتی که ارزش غذایی کمی دارند مثل انواع چیپس و پفک، شکلات و غیره به ویژه  در زمان تماشای تلویزیون به مدت طولانی، به هم خوردن نظم خواب و بیداری روزهای عادی به دلیل تعطیل شدن فعالیت های خارج از منزل و دیر خوابیدن شبانه و دیر بیدار شدن روز که  موجب به هم خوردن ساعت بیولوژیک بدن، اختلال سوخت و ساز و برنامه منظم تغذیه روزانه نیز می شود.

وی اظهار داشت: همکاری و همراهی با اعضای خانواده در انجام برخی فعالیت ها در منزل  از جمله کمک کردن در آماده سازی و تهیه غذا، کمک کردن در نظافت خانه، گل کاری یا کاشت دانه انواع سبزی و صیفی در حیاط منزل، پشت بام یا گلدان های آپارتمانی، انجام حرکات نرمشی، برنامه ریزی برای خواب منظم، تنظیم زمان خواب برای داشتن خواب به موقع و آرام می تواند در بهبود رفتارهای سلامت کرونایی موثر باشد.

عباسی افزود: اجتناب از مصرف نوشیدنی ها و خوردنی های محرک و بر هم زننده خواب مانند قهوه و نسکافه و نیز شکلات تلخ در ساعات عصر و شب برای جلوگیری از بیخوابی مد نظر قرار گرفته و از طرفی تعادل و تنوع در مصرف گروههای غذایی مختلف و جایگزین های آنها به منظور دریافت  تمامی ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن برای افزایش سطح ایمنی و مقابله با بیماری کووید-۱۹ مورد توجه باشد.

وی خاطرنشان کرد: عدم مصرف خودسرانه مکمل های مولتی ویتامین برای پیشگیری از کرونا باید مورد توجه باشد، چرا که بی توجهی به این امر می توان مشکلاتی را  در سلامت فردی ایجاد کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها