اعتبار کافی برای ساماندهی معتادان متجاهر لرستان تامین نیست

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: اعتبار کافی برای ساماندهی معتادان متجاهر در استان تامین نشده است که از دستگاه‌های متولی انتظار می رود بودجه این بخش را افزایش دهند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، کرم یاری در مورد جمع آوری معتادان متجاهر تصریح کرد: باید ماهانه به ۲۰۰ نفر معتاد به صورت حرفه ای خدمات دهی کنیم ولی با توجه به شاخص تورم، افزایش روزانه قیمت کالا، خدمات و همچنین مواد غذایی، در عمل با ۲۸ هزار تومان کار زیادی نمی توان انجام داد.

وی اظهار داشت: این درحالی است که از مجموع ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار ابلاغ شده برای ساماندهی معتادان متجاهر استان تنها ۲۵۵ میلیون تومان دریافت شده است.

یاری با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۴۰ معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ لرستان اقامت دارند گفت: سال گذشته بیش از اعتبارات تخصیص یافته در استان دریافت شد ولی امسال با توجه به کمبود اعتبار، همان مبلغ کم را هم از ستاد کل مبارزه با مواد مخدر کشور دریافت نکرده ایم.

وی ادامه داد: بیش از چهار میلیون معتاد در کشور وجود دارد که تعدادی از این افراد با نام متجاهر شناخته می شوند. اما تا اطلاق عنوان متجاهر به یک فرد معتاد و ارجاع آن به مراکز اجباری ماده ۱۶ مراحل متعددی باید پشت سر گذاشته شود.

وی افزود: اگر فرد معتاد با وجود بستر مناسب و امکانات درمانی باز هم حاضر نشد برای ترک اقدام کند، «متجاهر» شناخته می شود و در چنین شرایطی ناگزیر باید او را به مراکز درمان اجباری ارجاع داد.

یاری با تاکید بر اینکه خدمات زیاد و قابل ملاحظه ای در توسعه مراکز درمان و کاهش آسیب صورت گرفته است تصریح کرد: اما گسترش این مراکز، به هیچ وجه مناسب و متناسب با پراکندگی و ملاحظات گروه هدف نیست.

یاری گفت: اگر چه تامین داروهایی مثل متادون، اعصاب و روان و سایر داروهای درمانی برای افراد با اختلال مصرف مواد، از طریق شرایط و ضوابط خاصی است اما پیشنهاد می شود فرآیند تحویل داروها به مراکز درمان و کاهش آسیب، تا حد امکان رایگان باشد.

۱۴۰ مرکز درمان سرپایی ترک اعتیاد در لرستان وجود دارد و معتادان متجاهر توسط مراکز ماده ۱۶ جمع آوری می شوند که طبق ابلاغیه ستاد مبارزه با کرونا، این افراد بعد از ۱۴ روز قرنطینه، به این مراکز انتقال می یابند.

به گفته محمود آشناگر دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان، چرخه درمان معتادان در استان مطلوب نیست و ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که در حال درمان هستند دوباره به اعتیاد برمی‌گردند بنابراین باید برای درمان و ترک این افراد از روش های جهانی استفاده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها