فعالیت بانک‌ها در حوزه غیرتخصصی خود مشکل آفرین است

قزوین - ایرنا - عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها باید به شکل تخصصی و بر اساس اهداف تشکیل خود به فعالیت بپردازند در غیر این صورت مشکلاتی برای خود و بخش‌های اقتصادی ایجاد می‌کنند.

به گزارش ایرنا، لطف الله سیاهکالی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، افزود: یکی از مشکلات نظام بانکداری در کشور ما این است که بانک ها در حوزه تخصصی مربوط به خود فعالیت نمی کنند و خواهان حضور در بخش ها هستند.

وی ادامه داد: هر کدام از بانک های ما یک حوزه تخصصی دارند مثلا فلسفه بانک کشاورزی تامین منابع مورد نیاز این بخش و پیشتیبانی از بخش کشاورزی است و اگر فعالیت های این بانک خارج از حوزه تخصصش باشد هم بخش کشاورزی آسیب می بیند و هم ممکن است به دلیل فقدان شناخت مناسب از حوزه های دیگر مشکلاتی متوجه این بانک شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخشی از مشکلات بانکی موجود در کشور از جمله بازپرداخت نشدن مطالبات و تشکیل پرونده در محاکم قضایی ناشی از این است که بانک ها از حوزه تخصصی خود خروج کرده و در سایر بخش ها فعالیت می کنند.

وی گفت: نمی توان در قبال پرداخت تسهیلات به صنایع و فعالان بخش تولید که با احتساب بلوکه شدن بخشی از منابع آنها سودش به بیش از ۲۵ درصد می رسد انتظار داشت در مدت زمان کمی اصل و سود بالای وام بازگردانده شود.

این نماینده افزود: سود تولید در کشور ما مشخص است و از سودی که به تسهیلات تعلق می گیرد کمتر است و طبیعتا تولیدکننده در بازپرداخت آن با مشکل روبه رو می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار نظام بانکی و ایجاد شرایط آسان تر برای تامین مالی طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری،گفت: در این خصوص آماده ارایه نظرات و پیشنهادهای فعالان اقتصادی از جمله اعضای شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت استان به مجلس شورای اسلامی هستیم.

سیاهکالی مرادی در ادامه بر استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک برای رصد و پیگیری پرداخت تسهیلات بانکی و نظارت بر هزینه کرد آنها در طرح های تعیین شده تاکید کرد و گفت: توجه به این مهم از انحراف تسهیلات بانکی و هزینه کرد آنها در بخش هایی به جز طرح های تعریف شده را از بین می برد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha