۷۱سند استاندارد ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد بازنگری شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد گفت:از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۱ سند استاندارد ملی در استان بازنگری و تجدیدنظر شده است.

بهمن رحمتی درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بازنگری به منظور افزایش کارایی و همگام‌سازی استانداردها با رشد علم و فناوری و نیاز روز برای کالاهای صنعتی انجام شده است. 

مدیرکل استاندارد کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: امسال ۴۶ فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد در استان صادر شده است.

رحمتی با یادآوری اینکه براساس تعهد تعیین شده قرار بود امسال ۲۹ فقره پروانه کاربرد استاندارد در استان صادر شود گفت: افزایش چشمگیر پروانه کاربرد استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد نشان دهنده همت  برای ارتقای کیفیت محصولات است.

وی همچنین از برگزاری آموزش های مجازی با موضوع استاندارد در ۲ بخش تخصصی و عمومی در استان خبر داد و اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون سه هزار و ۷۰۰ نفر ساعت آموزش مجازی برای کارشناسان اداره استاندارد استان و ۶ هزار و ۸۰۰ نفر ساعت دیگر برای سایر اقشار انجام شده است.

مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در این مدت چهار هزار و ۲۰۰ مورد بازرسی از واحدهای صنفی،۸۰۰ بازرسی از واحدهای تولیدی، ۸۰۰ بازرسی از پمپ بنزین ها،۱۳۰ مورد بازرسی از جایگاه های سی ان جی کهگیلویه و بویراحمد انجام  شده افزود:امسال همچنین یکهزار و ۴۰۰ ترازو در بازار استان تست شده است.

وی بیان کرد: در بازرسی های انجام شده از واحدهای تولیدی  ۸۰۰ تست از کالاهای تولیدی استان در آزمایشگاه های اداره استاندارد یا بخش خصوصی که مورد تایید این اداره بوده انجام شد.

مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با واحدهای تولیدی محصولاتی که دارای استانداردهای مورد نظر نبوده اند مکاتبه و ملزم به ارتقای سطح تولیدی محصولات خود شده اند.

رحمتی گفت: بازرسی از بازار برای شناسایی کالاهای غیراستاندارد تولیدی سایر استان ها در قالب طرح طاها ( طرح اجرای هماهنگ استاندارد ) در سطح بازار استان انجام شده است.

مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد افزود: ضمن بازرسی از تمام کالاهای مشمول مقررات استاندارد اجباری موجود در واحد صنفی و ارائه گزارش بازرسی، در هر مرحله از طرح با توجه به برنامه ابلاغی از سوی سازمان، نسبت به خرید این کالاها و ارسال آن به آزمایشگاه‌های ذیصلاح برای آزمون و دریافت نتیجه اقدام می‌کنند.

وی اهداف طرح طاها را شناسایی واحدهای تولیدی و کنترل کالاهای مشمول استانداردهای اجباری، ارتقای سطح کیفی فرآورده‌های تولیدی در راستای تامین ایمنی، بهداشت و سلامت جامعه، جمع‌آوری کالاهای فاقد کیفیت از مراکز تولید، تمرکز، توزیع و عرضه و برخورد قانونی با واحدهای تولیدی غیر مجاز و فاقد پروانه کاربرد علامت استاندارد عنوان کرد.

رحمتی عنوان کرد: در قالب طرح طاها، از تمامی واحدهای صنفی عرضه کننده: مواد غذایی و کشاورزی، مصالح ساختمانی و معدنی، صنایع الکترونیک، نساجی و پوشاک، مکانیکی و واحدهای ارائه دهنده خدمات مشمول استاندارد اجباری، بازرسی می شود.

مدیرکل استاندارد کهگیلویه و بویراحمد توصیه کرد که در هنگام خرید کالا، علاوه بر تاریخ تولید و انقضا، به نشان استاندارد و کد ۱۰ رقمی درج شده زیر علامت استاندارد توجه کنند.

رحمتی تاکید کرد: با ارسال کد ۱۰ رقمی به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصالت استاندارد کالای خریداری شده مطمئن و در صورت مشاهده هرگونه مغایرت، مراتب را با شماره رسیدگی به شکایات ۱۵۱۷ به این اداره کل اطلاع دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها