هوای بجنورد در ۶ روز متوالی آلوده بود

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: افزایش میزان ریزگردها در آسمان بجنورد، کیفیت هوای مرکز استان را امروز (پنجشنبه) در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه‌ها قرار داد و بدین ترتیب آلودگی هوای این شهر برای ۶ روز متوالی بود.

مهدی اله پور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دیروز شاخص کیفیت هوا در بجنورد ۱۴۸ بود که ناسالم برای گروه های حساس بود و امروز این شاخص به ۱۶۰ رسید که ناسالم برای تمام اقشار جامعه است.

اله پور با بیان اینکه وارونگی دما سبب افزایش غلظت آلاینده ها در این شهر شده است افزود: به بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، کودکان و سالمندان توصیه می شود در خانه بمانند و در فضای باز قرار نگیرند.  

وی خاطرنشان کرد: در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.   

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: هوای بجنورد در دیماه امسال ۶ روز پاک، ۱۰ روز سالم،  ۶ روز برای گروه های حساس ناسالم و سه روز ناسالم برای تمام گروه ها را به خود دیده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم در این باره گفت: آلودگی هوای مرکز استان ناشی از گرد و غبار است و در روزهای اخیر به علت وارونگی هوا، بیشتر شده است.  

حسین هراتی با بیان اینکه سنگ شکن های اطراف بجنورد، یکی از علت های کاهش کیفیت هوای شهر است اظهار داشت: یکی دیگر از علت های گرد و غبار، معابر خاکی شهر است.

وی گفت: در شب های گذشته ایستگاه سیار سنجش کیفیت هوا در نقاط مختلف شهر بجنورد مستقر می شود،  در ساعات اولیه شب، میزان آلایندگی بالا و کیفیت هوا ناسالم است.  

به عقیده کارشناسان، گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است،  هم اکنون در اطراف شهر بجنورد شماری از واحدهای آلاینده نظیر سنگ شکن ها و کارخانه آسفالت فعال هستند.

با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.  

آلودگی هوای مرکز خراسان شمالی تنها در یک نقطه قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست استان مستقر است.

هواشناسی خراسان شمالی جوی پایدار را تا پایان این هفته برای استان پیش بینی کرده است.  

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها