چگونگی روند استیضاح ترامپ بعد از روی کار آمدن بایدن

تهران-ایرنا- اکنون که مجلس نمایندگان آمریکا رای به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا داده است، این روند در انتظار محکمه سنا می باشد که ممکن است ۱۹ ژانویه برگزار شود. اما با توجه به پایان رسمی دوران ریاست جمهوری ترامپ در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) روند استیضاح او همچنان ممکن است ادامه داشته باشد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای گلوبال نیوز، پروسه برکناری ترامپ حتی ممکن است بعد از این که او کاخ سفید را ترک می کند نیز ادامه داشته باشد.

دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا ترامپ را متهم به ایفای نقش در شورش های مرگبار هفته گذشته در حمله به کنگره و «تحریک به شورش» کرده اند.

در حالی که کمتر از یک هفته تا ۲۰ ژانویه تاریخ تحلیف جو بایدن باقی نمانده، فرصت چندانی نیز تا برگزاری محکمه سنا باقی نمانده است. این جلسه ممکن است ۱۹ ژانویه برگزار شود، یعنی یک روز قبل از تحلیف و وقتی سناتورها از تعطیلات باز می گردند.

حال این پرسش مطرح می شود که، وقتی ترامپ دیگر در قدرت نباشد، روند استیضاح او چه فایده ای دارد؟

جمهوریخواهان مخالف استیضاح چنین استدلال کرده اند که اقدام دموکرات ها بیهوده است، زیرا ترامپ همین حالا هم در آستانه ترک کاخ سفید است.

تام کول نماینده جمهوریخواه آمریکایی صبح چهارشنبه گفت که استیضاح فقط باعث تفرقه بیشتر در آمریکا آن هم در روزهای پایانی دولت ترامپ خواهد شد.

جیسون اسمیت دیگر نماینده جمهوریخواه، دموکرات ها را به اقدام غیرمحتاطانه متهم کرده و از مجلس نمایندگان خواسته بود برای کمک به کشور ترامپ را استیضاح نکند.

اما نمایندگان موافق استیضاح همچون ایلهان عمر از دیگر جمهوریخواهان خواسته بود به استیضاح ترامپ رای دهند. وی گفت که این اقدام به ما اجازه می دهد کارکرد دموکراسی را احیا کنیم و نشان دهیم که پاسخگویی وجود دارد.

سیمون کیس دانشمند سیاسی دانشگاه ویلفرد لوریر کانادا نیز گفت که به چند دلیل برای استیضاح و کنار گذاشت ترامپ در قدرت فشار آوردند. این اقدامی نمادین است که تبعاتی را در پی دارد. ترامپ ممکن است برخی مزایای ریاست جمهوری اش را از دست بدهد و دیگر نتواند در صورت محکوم شدن در سنا برای کرسی ریاست جمهوری بعدی رقابت کند.

آیا ممکن است حتی وقتی که ترامپ دیگر رئیس جمهور نیست محکوم شود؟

کیس در این زمینه گفت: هر چند روند استیضاح در زمانی که ترامپ رئیس جمهور بوده شروع شده هنوز معلوم نیست که آیا بعد از ترک خدمت می تواند محکوم شود یا نه.

وی افزود: هیچ رئیس جمهوری تاکنون  بعد از ترک خدمت تاکنون به علت اتهاماتی که در استیضاح به او وارد بوده،‌ متهم نشده است. وی به اتفاق مشابهی در سال ۱۸۷۶ و تحقیقات فساد ویلیام بلک وزیر جنگ ایالات متحده آمریکا اشاره کرد. این تحقیقات در مجلس نمایندگان آمریکا انجام می شد اما قبل از شروع رای گیری برای استیضاح وی استعفا داد.

مایکل گرهارت استاد حقوق دانشگاه کارولینای شمالی به شبکه ای بی سی نیوز گفت که «به محض این که روند استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا کلید می خورد، محاکمه سنا نیز آغاز می شود. من از نظر قانون اساسی مشکلی در زمینه تند یا کُند حرکت کردن ادامه این روند در سنا نمی بینیم.

محکومیت ترامپ در محاکمه سنا باعث خواهد شد که او دیگر نتواند در رقابت های ریاست جمهوری آمریکا در آینده شرکت کند. وی پیشتر گفته بود که قصد دارد در انتخابات سال ۲۰۲۴ رقابت کند.

پائول کامپوس استاد حقوق در دانشگاه کلورداو به رویترز گفت، حتی اگر سنا ترامپ را محکوم نکند، سناتورها می توانند جلسه رای گیری دیگری را تشکیل دهند و مانع دستیابی او در آینده به پست ریاست جمهوری شوند. این بدان معناست که دموکرات هایی که کنترل سنا را در اختیار خواهند گرفت، ممکن است حتی بدون حمایت سناتورهای جمهوریخواه مانع ترامپ در رقابت برای انتخابات ۲۰۲۴ شوند.

بر اساس قانون روسای جمهوری پیشین در سال ۱۹۵۸، هر رئیس جمهوری مستحق دریافت مستمری مادام العمر، مزایای سفر سالانه و بودجه دفتر و کارکنان است که اگر ترامپ در سنا محکوم شود از بسیاری از این مزایا محروم می شود.

 لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکایی روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: ترامپ هفته آینده از کاخ سفید کناره گیری خواهد کرد و  روند استیضاح او ممکن است باعث ایجاد ناآرامی های اجتماعی دیگری شود.

این سناتور حامی رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود استیضاح "در این مرحله مناسب نیست" زیرا می تواند "خسارت بزرگی" به حزب جمهوری خواه وارد کند و "تهدیدی برای روسای جمهور آینده" باشد

وی گفت: "روند استیضاح مجلس به دنبال مشروعیت بخشیدن به یک استیضاح زودهنگام و کاملاً فاقد تشریفات قانونی و بدون جلسات دادرسی و وجود شاهدان می باشد. این یک روند عجولانه است که با گذشت زمان ، تهدیدی برای روسای جمهور آینده خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha