کارخانه مس کاتد در ساردوئیه جیرفت افتتاح شد

جیرفت - ایرنا - استاندار کرمان در سفر یکروزه خود به شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد طرح معدنی مس کاتد را افتتاح و عملیات اجرایی کارخانه کنسانتره مس این معدن را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان روز پنجشنبه در این آیین گفت: امروز شاهد بهره‌برداری از کارخانه مس "کاوان اطلس کارمانیا" در ساردوئیه هستیم.
مسلم مروجی محصول تولیدی این شرکت را مس کاتد دانست و ظرفیت تولید سالانه این واحد را ۹۰۰ تن اعلام کرد.
وی میزان سرمایه گذاری این طرح را ۴۰۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۴۰ نفر اعلام کرد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان جنوب به آغاز عملیات اجرایی کنسانتره مس اشاره کرد و مجری این طرح را شرکت مس کاوان اطلس کارمانیا اعلام کرد.
وی ظرفیت تولید سالانه این واحد را ۲۰ هزار تن مس با سرمایه گذاری سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۰۰ نفر اعلام کرد.

علی زینی‌وند استاندار کرمان در سفر خود به جیرفت از معدن کاتد بخش ساردوئیه بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این معدن قرار گرفت.

وی در برنامه بازدید خود بعد از افتتاح معدن کاتد بخش ساردوئیه به شهرستان‌های عنبرآباد و جیرفت سفر خواهد کرد و همچنین به بازدید از مراکز پزشکی، صنعتی و معدنی این شهرستان می‌پردازد و در پایان این سفر، در جلسه اقتصاد مقاومتی که در شهرستان جیرفت برگزار می‌شود حضور خواهد یافت.

مس به روش حرارتی از سنگ معدن مس در کوره‌هایی موسوم به کوره فلش استحصال می‌شود، برای تولید مس با درجه خلوص بالا در حد 99.99 درصد از روش‌های الکتروشیمیایی استفاده می‌شود. خروجی اصلی مجتمع های مس تحت عنوان مس کاتد که برگرفته از روش تولید و خالص سازی آن است، با درصد خلوص معینی راهی بازار می‌شود.

شهرستان جیرفت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب استان کرمان واقع شده است.

ساردوئیه یکی از مناطق کوهستانی و سردسیر جنوب کرمان و در مسیر کرمان به جیرفت واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها