۱۷ هزار و ۴۳۶ میلیارد طرح در قشم به بهره برداری رسید

قشم- ایرنا- ۲۷ طرح مختلف در حوزه‌های اقتصادی، عمرانی و گردشگری در شهرستان قشم با اعتبار بیش از ۲۴۰ میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۴۳۶ میلیارد ریال در مراسمی روز پنجشنبه از طریق ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهور به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این مراسم گفت: با بهره برداری از این طرح‌ها  ۹۱۴ فرصت شغلی در پنج حوزه شامل نفت، گاز و انرژی، تولیدی، شیلاتی و گردشگری ایجاد می‌شود.

حمیدرضا مومنی افزود: در بخش صنعت نفت، گاز و انرژی، طرح پالایشگاه نفت خام فوق سنگین در زمینه تولید قیر و طرح تامین پیش‌نیازهای مورد استفاده در تولید قیر در مجموع با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون دلار به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به  تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه قیر در این پالایشگاه، ادامه داد: این ۲ طرح در مجموع برای ۲۹۵ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده‌ است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: هشت طرح شیلات شامل با اعتبار ۲ هزار و ۹۹۶ میلیارد ریال از دیگر طرح‌هایی بودند که امروز به بهره برداری رسید.

وی افزود: با فعالیت این هشت طرح ۱۲ هزار و ۱۲۰ تُن میگو و ماهی به حجم تولید قشم افزوده و برای ۴۲۶ نیروی بومی اشتغال ایجاد شد.

مومنی افزود: سردخانه‌ای با ظرفیت ذخیره‌سازی ۲۱ هزار تُن محصول، خط تولید ماهی خشک و خوراک آبزیان با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰ تُن در سال و کارخانه تولید ماسک سوبا در مجموع با سرمایه‌گذاری ۷۱۰ میلیارد ریال و ۱۵۵ فرصت شغلی نیز امروز به بهره برداری رسیدند.

وی اظهار کرد: طرح مرکز آموزش دریانوردی قشم نیز  با بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری افتتاح شد که اشتغال ۲۰ نفر را به همراه داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: ۱۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های عمرانی در ۱۲ طرح زیرساختی، خدماتی، رفاهی و مسکونی  از جمله احداث و بهسازی جاده‌ها، ساخت برج‌های مسکونی، ۴۰ واحد ویلایی و سایت ۲۳ هکتاری مسکونی هزینه شد.

وی افزود: اجرای این طرح‌ها با به کارگیری یکهزار و ۳۲۴ نفر به انجام رسید.

مومنی ادامه داد: یک باغ گردشگری با ۱۸۰ میلیارد ریال و ظرفیت ۵۴ تخت نیز از جمله طرح‌هایی بود که امروز افتتاح شد که با بهره برداری از آن ۱۸ نیروی بومی مشغول به کار شدند.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha