پایتخت آمریکا در آستانه تحلیف بایدن امنیتی و پادگان نظامی شده است

نیویورک- ایرنا- پایتخت آمریکا پس از شورش هواداران ترامپ و یورش آنها به ساختمان کنگره که 5 کشته برجای گذاشت و نگرانی از بازگشت آنها در روز مراسم تحلیف «جو بایدن » رئیس جمهوری منتخب، امنیتی شده و با حضور 15 هزار نیروی نظامی به پادگان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، یک مقام ارتش آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که 15هزار نیرو در واشنگتن دی سی مستقر می‌شوند تا امنیت مراسم تحلیف را که 20 ژانویه مصادف با اول بهمن ماه برگزار خواهد شد، تامین کنند.

حضور ۱۵ هزار نیروی نظامی در پایتخت آمریکا که روزگاری «قلب دموکراسی» نامیده می‌شد، این سوال را ایجاد کرده است که آیا شرایط امنیتی این کشور از دیگر کشورهایی که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریست به آنجا لشکر کشی کرد، بدتر شده است؟

تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کمتر از پنج هزار نفر است.

چهارشنبه ۱۷ دی‌ماه، در حالیکه نمایندگان کنگره مشغول شمارش آرای گزینشگران و تایید پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا بودند، هواداران ترامپ بعداز سخنرانی تحریک آمیز او به ساختمان کنگره یورش بردند و با ایجاد جو رعب و وحشت و برجای گذاشتن پنج کشته از جمله ۲ افسر پلیس، جلسه کنگره را به تعطیلی کشاندند.

پس از آن، شهردار واشنگتن خواستار اعزام گارد ملی به این شهر و منطقه کلمبیا شد و مقررات منع رفت و آمد را تا روز تحلیف و لغو مجوزهای تجمع را تا سه روز پس از تحلیف صادر کرد.

در مقابل کاخ سفید و کنگره آمریکا هم دیوارهای آهنی کشیده شده است؛ شاید برای آنکه آرزوی ترامپ برای دیوار کشی در آخرین روزهای دولت برآورده شده باشد اما در واشنگتن دی سی.

با توجه به اظهارات ترامپ در روزهای اخیر که نشان می‌دهد از برنامه هواداران خود برای برگزاری راهپیمایی و اجتماع در روز تحلیف حکایت دارد و با توجه به یافتن چند بمب در اطراف ساختمان کنگره، شرایط امنیتی تشدید شده است.

این مساله در روز استیضاح ترامپ هم به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت اما مجلس نمایندگان ترامپ را به خاطر حمایت از تروریسم داخلی و تحریک به شورش، استیضاح کرد.

امروز هم اعلام شد محوطه «نشنال مال» که به منطقه اطراف کاخ سفید و بناهای یادبود لینکلن و واشنگتن اطلاق می‌شود، بسته خواهد بود.

فروشگاه‌ها و مراکز خرید هم تا یکم بهمن‌ماه اجازه فعالیت نخواهند داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار جهان