اجرای طرح توانمندسازی بانوان مددجوی کمیته امداد در استان همدان آغاز شد

همدان- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان گفت: طرح یاس با هدف توانمندسازی بانوان گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال تحت پوشش این نهاد و آموزش روش های مواجهه با بحران و بلایای طبیعی به این افراد، اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، "پیمان ترکمانه" چهارشنبه شب در آیین افتتاحیه طرح یاس که در اردوگاه فجر همدان برگزار شد، اظهار داشت: توانمندسازی بانوان مددجو از جمله رویکردهای اصلی کمیته امداد است و طرح یاس نیز  در راستای تحقق این رویکرد محوری با مشارکت هلال احمراجرا می شود.

وی با بیان اینکه طرح یاس اقدام مشترک کمیته امداد امام خمینی(ره) و جمعیت هلال احمر است، افزود: با توجه به همزمانی اجرای این طرح با ایام شهادت فاطمه زهرا(س)، استفاده از عنوان یاس و الگو برداری از سجایای رفتاری و اخلاقی آن حضرت، زیبایی خاصی به این طرح داده است.

وی اظهار داشت: زن از دیدگاه امام راحل و مقام معظم رهبری جایگاه و شان والایی دارد که نمود عینی آن توجه ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی به جایگاه زنان و استفاده از توان بالایی این قشر برای مدیریت در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان نیز دراین آیین با بیان اینکه همدان به عنوان پایلوت (آزمونه) اجرای طرح یاس انتخاب شده است، گفت: توسعه مشارکت زنان در فعالیت‌های اجتماعی و خودکفایی بانوان سرپرست خانواده از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح است.

"علی سنجربگی" افزود: مشارکت زنان در مدیریت بحران امری ضروری است و رویکرد خودامدادی در اجرای طرح یاس منجر به تحقق شعار "هر خانواده یک امدادگر" خواهد شد.

وی یکی از مولفه های توانمندسازی زنان را آموزش، پرورش و رشد مهارت های تخصصی عنوان و تصریح کرد: زنان و کودکان گروه های آسیب پذیر جامعه در زمان بحران و وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان اظهار داشت: با اجرای طرح یاس و ارایه آموزش های امدادی در کنار سایر مهارت ها می توان از توان این بانوان به عنوان زنان یاوران آسیب ستیز در جریان مدیریت بحران‌ استفاده کرد.

سنجربگی گفت: از ٤٣ بلای طبیعی شناخته شده در جهان ٣٠ مورد آن در کشور ایران روی می دهد، بنابراین پیشگیری و آمادگی به عنوان ۲ مولفه‌ مهم در زمینه مدیریت بحران باید همواره مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: مهمترین مولفه‌ برای ارتقای سطح توان و آمادگی در زمان وقوع حادثه، توجه به آموزش های عمومی و تخصصی امداد و نجات، اجرای تمرین و مانورهای امدادی و بکارگیری تجهیزات تخصصی امدادی است.

به گزارش ایرنا، برگزاری کارگاه‌های آموزشی به منظور توانمند سازی بانوان مددجوی کمیته امداد با مشارکت جمعیت هلال احمر از جمله کارکردهای اجرایی طرح یاس در استان همدان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها