۲۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۰:۰۴
کد خبرنگار: 3124
کد خبر: 84185063
۱ نفر

برچسب‌ها

همیاری اجتماعی به رفع مشکل بیکاری منجر می‎شود

یزد - ایرنا - رهیار اجتماعی موادغذایی و کشاورزی شبکه توسعه اجتماعی رسالت کشور گفت: مشکل اصلی در زمینه ایجاد اشتغال این است که در همیاری اجتماعی ضعیف عمل کرده‌ایم و تقویت این عامل به رفع مشکل بیکاری کمک می‌کند.

علی خردمند عصر چهارشنبه، در نشست با شورای اسلامی شهرستان تفت افزود: شبکه توسعه اجتماعی رسالت یک شبکه مردم نهاد است که با راه اندازی سازوکار همیار اجتماعی به دنبال کارآفرینی و آموزش مورد نیاز آن است.

وی ادامه داد: این شبکه به دنبال کارخانه زدن نیست بلکه هدف آن ترویج مشاغل خرد خانگی است تا روستائیان به جای اینکه برای کسب درآمد به شهر مهاجرت کنند، در محل زندگی خود در روستا به راحتی درآمد کسب کنند.

این رهیار اجتماعی تصریح کرد: بانک قرض الحسنه به عنوان یکی از بخش های شبکه توسعه اجتماعی رسالت کارهای مالی شبکه را انجام می دهد و کارکرد این شبکه فراتر از بانک است.

وی درباره شیوه کار این شبکه توسعه اجتماعی گفت: یک فعال اجتماعی می تواند با ارتباط گیری از افراد یک کانون تشکیل دهد، سپس استعدادیابی صورت می گیرد و بر اساس علاقه آموزش های لازم به افراد داده می شود.

خردمند اضافه کرد: به متقاضیان وام پرداخت می شود و کارآفرینان نگرانی درباره فروش محصولات خود نخواهد داشت چراکه در سامانه بازار اعضاء می توانند، تولیدات خود را عرضه کند.

استان یزد پذیرای فرهنگ قرض الحسنه

دبیر شبکه توسعه اجتماعی رسالت در استان یزد هم در این نشست گفت: هزار و 600 کانون قرض الحسنه یا همیاری در استان یزد با بیش از 200 هزار عضو وجود دارد که نشان می دهد فرهنگ استان یزد پذیرای قرض الحسنه است.

محسن دره زرشکی افزود: مهمترین دغدغه و نگرانی مردم ممکن است این باشد که برای استفاده از تسهیلات باید به کجا مراجعه کنند ولی با توجه به توسعه زیرساخت های دیجیتال این نگرانی نباید وجود داشته باشد، چراکه تا پایان سال 1400 اکثرهای شعبه فیزیکی حذف و همیاران در نقاط مختلف فعالیت می کنند.

این مقام مسئول مهمترین بحث توسعه شبکه اجتماعی در مناطق مختلف را فعالان اجتماعی عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه در روستای چاهوک بخش نیر شهرستان تفت یک فعال اجتماعی توانسته 10 هسته کار و زندگی تشکیل دهد و شبکه توزیع و فروش را برای افراد فراهم کند.

وی به نقش شبکه توسعه اجتماعی رسالت در صیانت از خانواده در شهرستان میبد اشاره کرد و گفت: با همکاری شورای شهر، شهرداری و کارخانه های میبد اعتباری ایجاد شد که با اعطای وام برای خانم های خانه دار اشتغال ایجاد کرد و همین سبب کاهش آمار طلاق در این شهرستان شد.

اشتغال پایدار سبب مهاجرت معکوس به روستاها می شود

رئیس شورای شهرستان تفت هم در این نشست گفت: سعی ما در راستای تحقق مهاجرت معکوس روستاییان از  شهرها به زادگاه خود است، با توجه به فراهم شدن زیرساخت های لازم در روستاهای شهرستان که با انتقال آب آشامیدنی فراهم می شود، اشتغال پایدار می تواند سبب مهاجرت معکوس به روستاها شود.

محمدحسین بهارستان افزود: سالهاست شاهد مهاجرت زیاد روستائیان به مرکز استان بودیم و اشتغال زایی می تواند سبب بازگشت آنان به زادگاهشان شود، که در این راستا امیدواریم از سوی انجمن و شبکه توسعه اجتماعی رسالت همکاری لازم در خصوص حمایت از اشتغال زایی و مشاغل خانگی در شهرستان صورت گیرد.

شهرستان تفت بیشترین تعداد روستاهای استان یزد را دارد و این شهرستان ییلاقی که در دامنه و کوهپایه های شیرکوه قرار دارد و در روزهای تعطیل غیرکرونایی شاهد حضور جمعیت زیادی از مرکز استان و شهرستان های مجاور آن است، مرکز این شهرستان ۵۰ هزار نفری در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها