دومین نشست سه جانبه اسلام‌آباد - آنکارا - باکو برگزار شد

اسلام‌آباد - ایرنا - دومین نشست سه جانبه وزیران امور خارجه پاکستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان به میزبانی اسلام‌آباد با محور تعمیق همکاری‌های مشترک در منطقه، وضعیت افغانستان، قره باغ، مبارزه با اسلام هراسی و تروریسم برگزار شد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، دومین نشست سه جانبه وزیران امور خارجه پاکستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان به میزبانی «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

پیش از این «جیهون بایرام اف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان و «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه دیدارهای جداگانه با مقامات پاکستانی برگزار و بر تعمیق روابط دوجانبه به ویژه همکاری‌های نظامی و دفاعی تاکید کردند.

طرفین در پایان نشست سه جانبه با ابراز نگرانی از تشدید خشونت‌ها علیه مسلمانان اعلام کردند که گام‌های مشترک برای مقابله با پدیده اسلام هراسی برداشته می‌شود و این موضوع در سطوح منطقه و بین المللی مطرح خواهد شد.

آنان با تاکید بر اقدام مشترک برای مقابله با پیامدهای شیوع کرونا گفتند: تلاش‌های همگانی می‌تواند باعث تضمین سلامت ملت‌های دیگر و کمک به بهبود وضعیت معیشتی کشورها شود.

وزیران خارجه پاکستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه خواستار حل و فصل مسالمت آمیز منازعات منطقه‌ای و بین المللی مطابق قوانین بین المللی و منشور نهادهای جهانی شدند. آنان پیشبرد روند صلح در افغانستان را مهم دانسته و تاکید کردند: صلح پایدار در افغانستان در راستای منافع همه کشورها از جمله همسایگان افغانستان است.

وزیر خارجه پاکستان به تفاهم خود با همتایان ترکیه‌ای و آذربایجانی بر حل مسالمت آمیز موضوع کشمیر و حل مشکلات قره باغ کوهستانی مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره کرد و افزود: هر سه کشور خواستار مقابله غیرجانبدارانه با معضل تروریسم از جمله تروریسم دولتی و مورد حمایت از خارج هستند.

قریشی اعلام کرد: پاکستان، مقام های ترکیه و جمهوری آذربایجان را از موج تروریسم دولتی در منطقه و تلاش‌ها برای ایجاد بی‌ثباتی در پاکستان آگاه کرده و هر سه کشور تاکید دارند که مذاکرات جامع تنها راه برون رفت از بحران‌های منطقه‌ای است.

وزیر خارجه پاکستان افزود: هر سه کشور مصمم به افزایش همکاری ‌های منطقه‌ای در زمینه حمل و نقل، تجارت، انرژی، ارتباطات مردمی، آموزش، تبادلات اجتماعی و فرهنگی و گردشگری از طریق بهبود و تقویت راه های هوایی، ریلی و جاده‌ای هستند.

دور اول نشست سه جانبه پاکستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان آبان ۱۳۹۷ در باکو برگزار شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha