آرمانهای ملت در فعالیت آموزش و پرورش تجلی یافته است

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه اجرایی و فرهنگی کشور دارای بیشترین سطح ارتباط اجتماعی و بیشترین مرز مشترک با منافع و مطالبات مردم است که در واقع آرمان ملت در آن تجلی یافته است.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی شامگاه روز چهارشنبه در هفته بزرگداشت شوراهای آموزش و پرورش که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، افزود: آموزش و پرورش دستگاه عظیمی است که برای کشور آینده سازی می‌کند.

استاندار اصفهان تصریح کرد: آموزش و پرورش دستگاهی است که در مردم، جامعه و خانواده‌ها تنیده شده و با روح و اندیشه آن‌ها سروکار دارد از این رو باید از تعاملی با گروه‌های هدف خود و همچنین بقیه بخش‌هایی که به نوعی به خروجی‌های آموزش و پرورش نیاز دارند برخوردار باشد لذا چنین رسالت سنگینی مستلزم حمایت‌های همه جانبه از این دستگاه است.

وی اضافه کرد: تشکیل شوراهای آموزش و پرورش با رویکرد تعریف، مدیریت و تعمیم مشارکت همه جانبه با آموزش و پرورش صورت گرفته است و مشارکت در واقع تامین این حقیقت است که موفقیت یا عدم موفقیت آموزش و پرورش در تمامی دستگاه‌های اجرایی، قانون گذاری و نظارتی جامعه و عموم مردم تاثیر مستقیم دارد.

رضایی بیان کرد: طی چهار دهه حیات مبارک انقلاب اسلامی گام‌های بلندی در توسعه آموزش عمومی و عدالت آموزشی، انتقال ارزش‌ها و باورهای دینی به نسل جدید برداشته شده و افتخارات بزرگی توسط دستگاه تعلیم و تربیت بدست آمده است.

وی خاطرنشان کرد: طی چند ماه اخیر و راه نپیموده‌ای که در گذشته تجربه‌ای حاصل نشده و در تاریخ کشور و تقویم آموزش و پرورش منحصر به فرد است، برغم تنگناهای و مشکلات، پرچم آموزش و پرورش برافراشته نگه داشته شده و معلمان از جان مایه می‌گذارند و با موقعیت شناسی و درک اهمیت شرایط، موجب تداوم آموزش و یادگیری می‌شوند از این رو آموزش و پرورش اجازه نداد تعطیلی مدارس به تعطیلی آموزش منجر گردد.

استاندار اصفهان، طراحی شبکه آموزشی دانش آموزی (شاد) از سوی وزارت آموزش و پرورش را دستاوردی و افتخار ملی دانست و گفت: با رفع نواقص و نارسایی‌ها طی چند ماه اخیر با قابلیت و ظرفیت متفاوت، امن، اختصاصی و بومی در حال ارائه خدمت در فضای مجازی به دانش آموزان است.

وی اظهار کرد: پیوند خیران با مدارس به نحو مطلوبی در آموزش و پرورش شکل گرفته و اعتمادسازی به پایداری این پیوند می‌انجامد.

رضایی افزود: عملیات احداث صدها واحد آموزشی و پرورشی زیبا و امن از ۲ سال گذشته و اهدای ده‌ها هزار تبلت توسط خیران با مشارکت آن‌ها گواه این پیوند می‌باشد.

وی با اشاره به رشته شغلی خود گفت: کنترل وزن و چاقی دانش آموزان یا همان کوچ با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم در کنار سایر بسته‌های تحولی در اجرای سند تحول یک حرکت بی سابقه در حوزه سلامت جسمی جمعیت بزرگ دانش آموزان از طرف وزارت آموزش و پرورش ابلاغ و با طرح در شورای آموزش و پرورش استان‌ها عملیاتی و به یافته‌ها و داده‌های ثبتی دقیقی منجر شده است.

استاندار اصفهان بیان کرد: معلمان امین‌ترین امانت داران جهان هستند زیرا پدران و مادران، بدون نگرانی، ارزشمندترین داشته‌های خود را به آموزش و پرورش می‌سپارند، این نهاد آموزشی با بیش از نیمی از جمعیت کشور در ارتباط بوده و می‌تواند بسیار تأثیرگذار و فرهنگ ساز باشد.

وی با بیان اینکه همگان به ویژه سیاستگذاران باید جایگاه آموزش و پرورش را با تمام وجود و نه فقط در سخن بلکه باور داشته باشند، اظهار داشت: آنچه در آموزش و پرورش هزینه می‌شود در مقابل ارزشی که نصیب کشور می‌شود بسیار اندک است.

رضایی افزود: شوراهای آموزش و پرورش در واقع محصول و فراهم آمده‌ نگاه فرابخشی به نظام تعلیم و تربیت است که ارزش این تشکل شورایی در این است که سازوکار و قانون‌مندسازی مشارکت‌های مردمی و کمک‌های دستگاه‌های اجرایی را فراهم می‌سازد و برای تحقق این ضمانت اجرایی لازم را ایجاد نماید.

وی بیان کرد: شورای آموزش و پرورش استان اصفهان، وفق ماده ۶ قانون با تشکیل منظم و مستمر جلسات و با تمرکز بر اولویت‌ها، بر نتیجه تاکید داشته و با همیاری و همفکری همه اعضا، با تصویب مصوبات و اجرایی نمودن آن‌ها گام‌های ارزشمندی در رسیدن به اهداف مورد اشاره در قانون و عملیاتی نمودن برنامه‌های این نهاد آموزشی برداشته است.

استاندار اصفهان ادامه داد: تشکیل کارگروه‌های تخصصی شوراهای آموزش و پرورش در کیفیت بخشی، طرح توسعه هنرستان‌ها، توسعه و احیای هنرستان‌های جوار کارخانه، مساعدت در احداث، نوسازی و تجهیز مدارس در مناطق و نواحی استان، پیگیری در تحقق حداکثری بند سه ماده ۱۳، همچنین اتخاذ تصمیم مدیریتی در ارتباط با ماده ۱۸ قانون در تسهیل امور مربوطه به منظور احداث توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی موفق عمل نموده است.

در این جلسه همچنین استاندار اصفهان از حیث عملکرد شورای آموزش‌ و پرورش رتبه برتر را در شوراهای آموزش و پرورش کشور کسب کرد.

در بخشی از لوح تقدیر وزیر آموزش و پرورش و وزیر کشور به استاندار اصفهان آمده است: شورای آموزش و پرورش مصداق بارز تحقق سیاست تمرکززدایی و تجلی توسعه مشارکت در نظام تعلیم و تربیت کشور به شمار می‌رود.

با استفاده از خردجمعی، ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای و بهره گیری از قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به عنوان بازویی قدرتمند به کمک مدارس کشور شتافته است.

براساس ارزیابی‌های انجام شده از عملکرد شورای آموزش و پرورش استان‌ها در سال ۱۳۹۸، شورای آموزش و پرورش استان اصفهان با تدبیر جنابعالی به عنوان رئیس شورا و تلاش و همدلی سایر اعضا از حیث عملکرد دبیرخانه رتبه برتر را در سطح کشور کسب نموده است.

ضمن ارج گذاری و قدردانی از اهتمام و مساعی شایسته شما به امر تعلیم و تربیت به عنوان بهتر توسعه همه جانبه با تاکید بر ضرورت تداوم همدلی و هم افزایی استادان، پژوهشگران و کارشناسان و جلب مشارکت عمومی توفیق روز افزون را در مسیر خدمت و اعتلای اسلام و کشور از درگاه پروردگار توانا خواستاریم.

همچنین در حاشیه جلسه شورای آموزش و پرورش از شوراهای آموزش و پرورش اصفهان، کاشان، شاهین شهر، برخوار، گلپایگان، سمیرم، باغبهادران و پیربکران به عنوان شوراهای برتر استان تقدیر شد.

سال تحصیلی ۹۹- ۱۴۰۰ با حضور ۹۰۰ هزار دانش آموز در پنج هزار واحد آموزشی در استان اصفهان آغاز شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها