خروج آمریکا از عراق به مهمترین بحران منطقه پایان می دهد

بغداد – ایرنا- یک مسئول ارشد ائتلاف «دولت قانون» به ریاست «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق گفت که خروج نیروهای آمریکایی از عراق مهمترین بحران خاورمیانه را پایان خواهد داد.

به گزارش ایرنا، «رعد الماس» از مسئولان ارشد ائتلاف دولت قانون عراق تصریح کرد: همه جریان های ملی عراق خطر باقی ماندن نیروهای آمریکایی در پایگاههای نظامی در عراق را درک می کنند زیرا آنها عامل تاثیرگذار داخلی و خارجی هستند و در بسیاری از کشتارهای پلید علیه دهها نفر از شهیدان دستگاههای امنیتی و سازمان الحشد الشعبی بویژه (جنایت ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس و شهید حاج ابومهدی المهندس معاون پیشین سازمان الحشد الشعبی عراق) فرماندهان عملیات پیروزی بر گروه تروریستی داعش دست داشته اند.

وی افزود: خروج این نیروها به مهمترین بحران های خاورمیانه پایان خواهد داد و مانع از آن خواهد شد که عراق عرصه رویارویی و از دست دادن بسیاری از افراد بی گناه شود.

الماس تاکید کرد: همه اقشار جامعه عراق اهمیت خروج این نیروها را - با توجه به ماموریت های منفی آنها در عرصه عمومی داخلی عراق- درک می کنند.

وی که امروز با پایگاه خبری «المعلومه» عراق گفت وگو کرد، خاطرنشان ساخت: عقب نشینی هرگونه جریان سیاسی از حمایت از مصوبه پارلمان درخصوص اخراج نیروهای آمریکایی یک خودکشی سیاسی خواهد بود و آن جریان را در برابر ملت عراق در وضعیت دشواری قرار خواهد داد.

الماس گفت: دولت عراق باید در اجرای مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج این نیروها قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی ژوئن آینده شتاب کند.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار جهان