مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح ترامپ را آغاز کرد

نیویورک- ایرنا- مجلس نمایندگان آمریکا بررسی استیضاح دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا، پس از حادثه شورش هواداران ترامپ در ۱۷ دی‌ماه و یورش به ساختمان کنگره آمریکا که به کشته شدن ۶ نفر و مجروح شدن تعداد زیادی منجر شد، برکناری ترامپ پیش از پایان یافتن دوره او، در دستور کار نمایندگان عمدتا دموکرات قرار گرفت.

ابتدا آنها کوشیدند تا مایک پنس معاون رئیس جمهوری را متقاعد سازند با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی، رئیس جمهوری آمریکا را برکنار کند و اختیارات را در دست گیرد. این درخواست با وجود تصویب یک قطعنامه درباره آن، با مخالفت پنس مواجه شد.

ترامپ هم به جای پذیرش مسئولیت آنچه که در چهارشنبه گذشته در پایتخت آمریکا رخ داد، سخنرانی و اقدامات خود را کاملا مناسب خواند. او در عین حال تهدید کرد استیضاح وی منجر به برافروخته شدن خشم بیشتر خواهد شد.

اما مخالفان وی معتقدند که همه آنچه که در چهارشنبه رخ داد به واسطه فراخوان او و حمایت‌های وی رخ داده است. این موضوع فقط در میان دموکرات‌ها مطرح نیست و جمهوری‌خواهان هم به آن باور دارند. حمایت لیز چینی دختر معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همچنین خشم میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا نمونه بارز آن است.

استعفای سه عضو کابینه در اعتراض به این مساله هم، حکایت از باور سران جمهوری‌خواه برای پایان دادن به دوره سیاسی ترامپ دارد که می‌تواند در همراهی با استیضاح تبلور یابد.

مجلس نمایندگان در نظر دارد تا ترامپ را به اتهام «تحریک برای شورش» استیضاح کند.

در صورت موافقت این مجلس با استیضاح که به نظر می رسد با توجه به رای اکثریت دموکرات‌ها و همراهی چندین جمهوری‌خواه به تصویب برسد، دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود که ۲ بار استیضاح شده است.

در نشست امروز، ابتدا به مدت حدود یکساعت درباره قوانین و مقررات حاکم بر مفاد استیضاح بحث خواهد شد.

پس از آن، مجلس نمایندگان وارد رای‌گیری درباره این شرایط می‌شود تا مشخص شود که استیضاح دارای محمل قانونی است.

رای‌گیری‌ها به دلیل کرونا با مدت طولانی‌تری انجام می‌شود.

پس از آن، به نظر می‌رسد در بعدازظهر، حوالی ساعت ۴-۳ بعدازظهر، بحث درباره استیضاح آغاز شود که حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید.

رای‌گیری نهایی درباره استیضاح هم پس از آن انجام خواهد شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha