چین از آمریکا خواست حق عضویت خود در سازمان ملل را پرداخت کند

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا، از واشنگتن خواست تا حق عضویت خود در سازمان ملل را پرداخت کند.

به گزارش ایرنا، «جائو لی جیان»  سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز چهارشنبه گفت: آیا آمریکا بیشترین کمک را به سازمان ملل دارد؟ جامعه جهانی خود داوری کند اما مدارک بسیاری وجود دارد که نشان می دهد آمریکا بزرگ ترین بدهکار سازمان ملل است. آمریکا بارها پیمان شکسته و از سازمان های جهانی خارج شده است، هیچ کدام از این اتفاقات را فراموش نکرده ایم.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که به عنوان بزرگ ترین کمک کننده به سازمان ملل متحد، آمریکا سود مالیات دهندگان و منافع ایالات متحده را در اولویت خود قرار می دهد، سازمان ملل نمی تواند بدون رهبری آمریکا پیش رود و ایالات متحده توانایی بازگشت به چندجانبه گرایی ندارد.

«جائو لی جیان» در پاسخ به این اظهارات اظهار داشت: پمپئو لطفا ابتدا حق عضویت کشورش را در سازمان را پرداخت کند و دوباره به پیمان و سازمان‌های جهانی که آمریکا خارج شده است ورود کند و پس از آن در مورد قدرت رهبری آمریکا سخن بگوید.

به گفته وی مغالطه پمپئو بار دیگر جهل و تعصب وی را نسبت به چین نمایان ساخت. چین به عنوان یک عضو دایمی شورای امنیت، یک عضو و همکار در دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و بزرگ ترین همیار صلح در میان ۵ عضو دایمی، همواره از چند جانبه گرایی حمایت کرده، اقدامات سازمان ملل را مورد پشتیبانی قرار داده و از اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد دفاع کرده است.


 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار جهان