۷۶ درصد مشاغل خانگی در سه سال گذشته توسط بانوان ایجاد شد 

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که در بین سال‌های ٩۶ تا ٩٩ با پرداخت ٢ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه، نزدیک به ۲۴۰ هزار شغل ایجاد و  ٧۶ درصد مشاغل خانگی توسط بانوان پوشش داده شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، یکی از مهم‌ترین محل‌های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و اظهار داشت: بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی تصویب و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه ستاد با تشکیل جلسات، فعالیت‌های مختلف در حوزه مشاغل خانگی را رصد می‌کند، به اقدامات مهم جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود:  امروز جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از تسهیل‌گران ارزشمند در ٣١ استان و پس از اجرای پایلوت (نمونه) در ٩ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ٨١ هزار و ١٠٠ شغل را از طریق آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام‌کرد: با توجه به حجم زیاد تقاضاها برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه، سهم مشاغل خانگی در سال‌های گذشته روند نزولی داشته است.

وی گفت: برای سال ١۴٠٠ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ٢ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص یابد.

وزیر تعاون با اشاره به رونمایی از سامانه مشاغل خانگی، گفت: از ابتدای امسال  صدور مجوز مشاغل‌خانگی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و  افراد بدون مراجعه حضوری و با استفاده از سامانه می‌توانند برای صدور مجوز اقدام کنند.

وی ادامه‌داد: تا سال ٢٠١٩ نزدیک به ١٠٠ میلیون شغل در حوزه مشاغل خانگی بوده، اما در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش داشته است.

شریعتمداری گفت: ٢۶٠ میلیون نفر در سطح جهان در شرایط کرونایی در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، در حالی که سهم مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته بین ۹ تا ۱۱ درصد است، این سهم در کشورهای در حال توسعه حدود سه تا چهار درصد است که در ایران هم باید به این موضوع توجه کرد و این سهم را افزایش داد.

وی افزود: استفاده از آموزش‌ها و مهارت‌های فنی و حرفه‌ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در جهان مشغول به فعالیت هستند، مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرار گرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است در این زمینه با ستاد مشاغل خانگی همکاری‌های لازم را برای توسعه مهارت‌های فنی داشته باشد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه پوشش بیمه‌ای فعالان  مشاغل خانگی و استفاده  این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، از دیگر موضوعاتی است که می‌توان مورد توجه قرار داد، گفت: از ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی، نزدیک به ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت‌ها می‌شود .

وی توضیح داد: در رشته‌های حوزه صنایع دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر نیز می توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته های فرهنگی و هنری برای استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر ۲۰ هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مشاغل خانگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند. 

شریعتمداری ادامه داد: مدت‌ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می‌کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که موفق شدیم در ٢٢ رسته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم  که با تعیین فروشگاه‌های مشخص و ناظر فنی، به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تایید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.

به گزارش ایرنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش از این درباره عملکرد مشاغل خانگی برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز گفت: در سال ۹۸ افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات مصوب شد، بیش از ۲۰ هزار نفر از این تسهیلات استفاده کردند و برای بیش از ۳۵ هزار نفر شغل ایجاد شد.

به گفته وی،  برای سال ۹۹ نیز مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مشاغل خانگی مصوب شد که از ابتدای سال ۹۹ تا آبان ماه امسال بیش از پنج هزار نفر از این تسهیلات استفاده کردند که در این بخش نیز بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ شغل ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha