ناو هواپیمابر «شارل دوگل» فرانسه به‌زودی عازم مدیترانه می‌شود

تهران-ایرنا- وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد که ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل به زودی در دریای مدیترانه و اقیانوس هند برای شرکت در عملیات «شامال» مستقر خواهد شد. وی مدعی شد این عملیات برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبرگزاری فرانسه افزود: ناو هواپیمابر شارل دوگل برای شرکت در عملیاتی موسوم به «شامال» در عراق و سوریه به زودی عازم شرق مدیترانه خواهد شد. عملیات شامال بخشی از عملیات ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا است که نیروهای فرانسوی برای مبارزه با تروریسم انجام می دهند.  

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه روز گذشته اعلام کرد که این ناو هواپیمابر در نیمه نخست سال ۲۰۲۱میلادی برای انجام مأموریتی در دریای مدیترانه و اقیانوس هند مستقر خواهد شد.  

وی در شورای امنیت ملی تصریح کرد: مأموریت بعدی ناو هواپیمابر شارل دوگل، تقویت سیستم دفاعی ما به عنوان بخشی از عملیات شامال خواهد بود.  

پارلی با ابراز نگرانی از بازسازی داعش گفت فرانسه بر این باور است که این گروه تروریستی هنوز در عراق و سوریه حضور دارد. 

شامال نام عملیاتی است که از ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۴(مهر 1383) به مشارکت نیروهای مسلح فرانسه در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در جنگ های عراق و سوریه داده شده است.  

این عملیات توسط دولت فرانسه به عنوان عملیاتی در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴ و به درخواست دولت عراق آغاز شده است. در این عملیات ارتش فرانسه با پشتیبانی هوایی از نیروهای مسلح محلی، بر مقابله با  گروه تروریستی داعش تمرکز دارد. در سپتامبر ۲۰۱۵، عملیات برای خنثی سازی اردوگاه های آموزشی داعش به خاک سوریه گسترش یافت.

 مأموریت ناو هواپیمابر «شارل دوگل» فرانسه در دریای مدیترانه شرقی همچنین در فضای تنش ها با ترکیه به ویژه به دلیل اختلاف نظر در مورد سوریه، لیبی، درگیری بین آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و از همه مهم تر پیرامون مناقشه دریایی در مدیترانه صورت می گیرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha