چند طرح مناطق زلزله‌زده کرمانشاه با حضور رییس جمهوری افتتاح می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفت: چند طرح عمرانی، آموزشی و بهداشتی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ۱۱ بهمن ماه امسال به صورت ویدیو کنفرانس و پخش زنده با حضور رییس جمهوری افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جلیل بالایی روز چهارشنبه در نشست بازسازی مناطق زلزله زده استان در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه بیان داشت: این طرح ها مربوط به سازمان نوسازی مدارس، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی در پنج نقطه از مناطق زلزله زده استان است.

وی افزود: ۱۵ هزار کیلومتر از جغرافیای استان شامل ۹ شهرستان، ۲۲ شهر و هزار و ۶۳۰ روستا متاثر از زلزله بوده است.

به گفته بالایی، جهاد کشاورزی گزارش ساخت ۱۲ هزار و ۹۰۰ جایگاه دام را به رییس جمهوری ارایه خواهد داد و دانشگاه علوم پزشکی نیز به صورت ویژه برنامه افتتاح بیمارستان اسلام آبادغرب را خواهد داشت.

وی به برنامه های سازمان نوسازی مدارس در مناطق زلزله زده نیز اشاره کرد و گفت: این سازمان نیز ۲۶۲ مدرسه با هزار و ۶۵ کلاس درس و ۳۰۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری ساخته است که ۱۶۳ میلیارد تومان آن اعتبار دولتی و ۱۳۸ میلیارد تومان هم با کمک های خیرین مدرسه ساز تعلق دارد.

بالایی همچنین برنامه افتتاح طرح های راه و شهرسازی را از محل مسکن مهر سرپل ذهاب اعلام کرد و بیان داشت: مسکن مهر سرپل ذهاب به صورت نماد تخریب های زلزله در اذهان مردم نقش بسته است.
زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
به گفته مسوولان استان کرمانشاه تاکنون بیش از ۹۸ درصد واحدهای مسکونی و تجاری آسیب دیده از زلزله ساخته و یا تعمیر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها