۲۰۰ روستای مازندران به اینترنت نسل‌۴ متصل می‌شوند

ساری - ایرنا - استاندار مازندران گفت که با پیگیری و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۰۰ روستای دیگر استان تا پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم به اینترنت پرسرعت نسل‌۴ متصل شوند.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان روز چهارشنبه  در دیدار با مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور در ساری افزود : طبق اعلام رسمی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در هفت سال گذشته  شبکه اینترنت روستایی استان  رشد ۳۵درصدی داشت و هم اکنون بیش از ۷۵ درصد از روستاهای استان دارای اینترنت هستند.

بنا بر آمار رسمی تا پیش از سال ۹۲ تنها یکهزار و ۹۴۲ روستای مازندران پوشش اینترنتی داشتند که معادل حدود ۴۰ درصد از سه هزار و ۶۲۲ روستای استان بود. همچنین در حال حاضر  ۲ هزار و ۷۱۷ روستا  دارای اینترنت پر سرعت هستند.

هم اکنون از ۶۰ نقطه شهری مازندران ۵۸ نقطه به نسل چهارم اینترنت و شبکه  خانگی یا "ای دی اس ال" و ۲ شهر نیز علاوه بر شبکه پر سرعت خانگی، به شبکه "ال تی ای" نیز مجهر هستند.

مازندران دارای سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت است که ۵۷ درصد آنها در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی زندگی می کنند. 

طبق تازه ترین پایش در حال حاضر ۱۵۷ هزار مشترک اینترنت خانگی در استان مازندران فعال هستند و این استان حدود ۲ میلیون مشترک تلفن همراه با استفاده از سیم‌کارت دارد که از اینترنت همراه استفاده می کنند.

احداث ماکت هوا و فضا در مازندران

استاندار مازندران همچنین در این دیدار که در دفترکارش در ساری انجام شد ، به اهمیت احداث ماکت هوا و فضا به عنوان یک طرح نو و اثربخش برای استان اشاره کرد و گفت : تمامی دستگاه های اجرایی برای عملیاتی شدن این طرح پای کار هستند تا با یک برنامه عملیاتی و اجرایی مورد بهره برداری قرار گیرد. 

حسین زادگان توضیح داد: روند اجرایی احداث  کارخانه نوآوری در استان با حضور سرمایه گذار بخش خصوصی و اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی معاونت علمی رئیس جمهوری در حال تکمیل شدن است.

اواخر سال گذشته وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات در سفری به مازندران ، وعده ساخت نخستین پارک کسب و کار فضاپایه کشور را در این استان داد. با ایجاد این پارک و استقرار شرکت های دانش بنیان، داده های ماهواره ای موردپردازش قرار می گیرد که دستاوردهای خوبی در حوزه کشاورزی، محیط زیست، مدیریت منابع اب برای کشور خواهد داشت.

پیگیری ها برای ساخت این پارک از سوی استاندار مازندران نیز صورت گرفت و برای این منظور دیدار و نشست با معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی، رئیس پژوهشگاه فضایی و رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها