هزار و ۲۰۰ تن بذر محصولات علوفه‌ای دیم تامین شد

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از تامین هزار و ۲۰۰ تن بذر محصولات علوفه‌ای دیم خبرداد و گفت: یک هزار تن از محل تولید داخلی و ۲۰۰ تن دیگر وارداتی و جزو ارقام جدیدی هستند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « فرامک عزیز کریمی» سطح زیر کشت محصولات علوفه ای جدید دیم در سال زراعی جاری را ۳۴ هزار هکتار پیش بینی کرد و افزود: علاوه براین سطح  ۸۰ هزار هکتار از اراضی دیم زیر کشت یونجه و شبدر است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به محصولات دیم جدید شامل انواع ماشک ها، نخود علوفه ای، خلر و مخلوط غلات و لگوم ها، اظهارداشت: کشت پاییزه علوفه های جدید از برنامه های مهم اصلاح الگوی کشت در دیمزارها است.

عزیز کریمی برآورد کرد: از این سطح، حدود ۵۵۰ هزار تن علوفه در اراضی دیم بدست آمد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، سطح کشت محصولات علوفه ای در سال زراعی ۹۸-۹۷ را حدود یک میلیون هکتار و میزان تولید از این سطح را حدود ۲۲ میلیون تن عنوان کرد.

به گفته وی،  سیستان و بلوچستان با تولید بیش از یک میلیون و ۱۷۷ هزار تن، اصفهان با ۷۱۵ هزار و ۸۷۰ تن، آذربایجان غربی با ۶۹۱ هزار و ۱۸۶ تن، آذربایجان شرقی با ۶۰۲ هزار و ۳۲۲ تن، گلستان با ۵۵۱ هزار و ۹۲۸ تن و مازندران با ۵۱۳ هزار و ۹۵۳ تن از جمله  استان های برتر تولید محصولات علوفه ای در سال زراعی ۹۷-۹۸ بوده اند.

عزیز کریمی افزایش بهره وری گیاهان بومی و معمول کشور، تغییر فصل کاشت و توسعه محصولات علوفه ای پاییزه، توسعه کشت محصولات علوفه ای کم آب بر، استفاده از پتانسیل دیمزار ها و توسعه کشت محصولات علوفه ای دیم،تولید علوفه با گیاهان شورزیست و تولید دانه هایی مانند ارزن، سورگوم و تریتیکاله به منظور کاهش وابستگی به واردات ذرت دانه ای را از سیاست های معاونت امور زراعت در حوزه محصولات علوفه ای برشمرد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی افزود: طبق سیاست، محصولات کم آب بر با بهره وری بالا از جمله چغندر علوفه ای، ارزن علوفه ای و سورگوم در کشت های بهاره و کشت غلات زمستانه به صورت خالص یا مخلوط با لگوم ها مانند قصیل جو و تریتیکاله به صورت خالص یا مخلوط با ماشک ها و گلرنگ علوفه ای به عنوان گیاهان جایگزین توسعه یافته است.

به گزارش ایرنا، چندی پیش واردکنندگان نهاده های دام و طیور از دپوی ۱۲۰۰ تن بذر علوفه ای در گمرکات کشور خبرداده بودند

همچنین «امید گیلان‌پور» معاون صنایع تبدیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد برای ترخیص بذرهای علوفه‌ای (ذرت و جو) موجود در گمرکات از منابع موجود خود ارز ترجیحی اختصاص دهد.

این در حالیست که از ابتدای سال ۹۹ برای نهاده‌های پایه بخش کشاورزی به جای ارز نیمایی، ارز ترجیحی در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد