وزارت جهاد کشاورزی به دنبال توزیع نهاده‌ها با نرخ‌های مصوب است

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید براینکه جو مورد نیاز تولید از محل تولید داخل و واردات در حال تامین است، گفت: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارتخانه متبوع برای تولیدکنندگان توزیع نهاده‌های دامی با نرخ‌های مصوب است.

« محمدمهدی برومندی » روز چهارشنبه در نشست خبری خود که در محل معاونت باغبانی این وزارتخانه برگزار شد با اشاره به کسری بازار در زمینه جو وارداتی افزود: طبق برآوردها نیاز سالانه کشور به جو حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که امسال سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن آن از محل تولید تامین شد و مابقی بایستی از محل واردات تامین می شد.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: البته در شش ماهه اول سال به دلیل برداشت جو تولید داخل، واردات این محصول کم بود اما به طور عمده واردات این محصول در شش ماهه دوم سال در حال انجام است.

وی با تاکید براینکه تا پایان سال نگرانی برای تامین نهاده های مورد نیاز بخش دام و طیور کشور نداریم، تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن واردات جو انجام شده است و مابقی آن نیز با تخصیص ارز به کشور وارد می شود.

تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره نابسامانی بازار تخم مرغ گفت: اکنون مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم و این محصول تامین است به طوری که حتی میزان تولید این محصول از گذشته نیز بیشتر است.

وی اضافه کرد: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تامین حداکثری و عرضه تخم مرغ با نرخ مصوب به مراکز توزیع است، گرانی تخم مرغ در خرده فروشی‌ها در حیطه اختیارات این وزارتخانه نیست و ستاد تنظیم بازار مسئولیت تنظیم بازار را برعهده دارد.

برومندی همچنین درباره ادعاهایی مبنی بر دخالت شرکت پشتیبانی امور دام در بازار تخم مرغ موجب افزایش قیمت این محصول شده است، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام هر شانه تخم مرغ را به قیمت ۳۲ هزار تومان در سطح شهر توزیع می‌کند و به طور قطع دخالت این شرکت باعث افزایش قیمت نشده است.

وی عرضه تخم مرغ به صورت بسته بندی را تکذیب کرد و اظهارداشت: عرضه تخم مرغ باز به صورت شانه دو کیلوگرمی انجام می شود و شرکت تخم مرغ بسته بندی توزیع نمی کند.

الگوی کشت در سال زراعی جاری به خوبی اجرایی نشد

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی  در زمینه اجرای طرح الگوی کشت در سال زراعی جاری ( مهرماه) گفت: امسال وزارت جهاد کشاورزی عملکرد مطلوبی در زمینه اجرای فاز اول طرح الگوی کشت نداشته، اما ساز و کارهای فنی و تخصصی اجرای الگوی کشت در کشور انجام شده است.

وی با اشاره به مکاتبات این وزارتخانه با دستگاه های دولتی اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقلیم کشور اجرای الگوی کشت نیازمند همکاری دستگاه های مختلف است تا بتوانیم در یک تعامل بین بخشی با سایر دستگاه‌ها این طرح را اجرایی کنیم.

برومندی تصریح کرد: همچنین در این زمینه باید برای ترغیب کشاورزان نیز از مکانیزم یارانه و مشوق ها استفاده کنیم، تا این فرایند عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌ های گذشته مسئله اجرای الگوی کشت مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی بوده است تصریح کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه و قانون بهره وری باید این طرح اجرایی شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: البته در قالب کشاورزی قراردادی و تفاهم نامه با کشاورزان کار کلید خورده اما اجرای دقیق و گسترده آن نیازمند همکاری‌های فرابخشی است و ما در حال فراهم سازی این ساز و کار هستیم.

رفع مشکل سامانه بازارگاه به تدریج 

برومندی درباره ایرادات سامانه بازارگاه افزود: اکنون عمده تولید کنندگان از سامانه بازارگاه رضایت دارند، اما اگر در برخی از مناطق نیز نارضایتی هایی وجود دارد باید علت آن بررسی و و رفع شود.

وی با اشاره به اینکه سامانه بازارگاه در راستای دولت الکترونیک و شفاف سازی فرایند تامین و توزیع است، اضافه کرد: چنین سامانه وسیعی نواقصی ممکن است داشته باشد که تلاش در رفع آن داریم.

تشکیل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک تا یک ماه آینده 

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی از تشکیل شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک تا یک ماه آینده خبرداد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف به اجرای قانون است و دولت نیز آن را به ما ابلاغ کرده و در حال انجام ساز و کار هستیم.

برومندی افزود: در این شورا به حضور دو کشاورز خبره نیاز داریم که فراخوان آن در سراسر کشور داده شده است.

تامین ۸۵ درصد نیاز برنج کشور از تولید داخل 

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال دو میلیون و ۶۰۰ هزارتن برنج سفید در سطح ۸۰۰ هزار هکتار تولید شده که نشان می دهد بیش از ۸۵ درصد نیاز کشور ما را تامین می کند.

تولید ۱۳.۷ میلیون تن گندم در کشور 

برومندی با اشاره به تولید ۱۳.۷ میلیون تن گندم طی سال جاری در کشور گفت: امسال در زمینه کشت گندم معمولی و ۲۷۰ هزارتن کشت گندم دوروم از طریق کشت قراردادی اقدام شده است.

وی میزان تولید کلزا در سال زارعی جاری را ۳۹۰ هزار تن دانست و افزود: کشت قراردادی دانه‌های روغنی نیز در سطح ۲۰۰ هزار هکتار انجام است.

هجوم ملخ‌ها به کشور از اوایل بهمن

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره هجوم ملخ صحرایی پیش بینی کرد: از اوایل بهمن ماه جاری با  هجوم گسترده آفت ملخ صحرایی به استان های جنوبی کشور روبرو شویم که در این زمینه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله نیاز داریم.

وی افزود: با توجه به پیگیری های وزارت جهاد کشاورزی در حال تامین و تدارک این مبلغ هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار اقتصاد