تنوع پرندگان در تالاب‌های آذربایجان‌غربی ۲۰ درصد افزایش یافته است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: در سرشماری زمستانی پرندگان مشخص شد که امسال تنوع پرندگان در تالاب‌های استان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

امید یوسفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سرشماری امسال گونه‌های جدیدی مانند طاووسک، اردک نوک‌سفید، پلیکان سفید و بالابان که سال‌های قبل از این منطقه کوچ می‌کردند، نیز مشاهده شده است.

وی اضافه کرد: سرشماری زمستانی پرندگان در تالاب‌های آذربایجان‌غربی از ۱۵ دیماه شروع و تا ۱۰ بهمن با همکاری ۲۰ اکیپ شامل کارشناسان و محیط بانان و نیز تشکل‌های زیست محیطی در حال انجام است که هم اکنون در نیمه شمالی استان به پایان رسیده و در نیمه جنوبی استان شروع شده است.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوایی و وضعیت مطلوب تالاب‌های استان امسال پیش بینی می‌شود مانند سال گذشته بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار بال انواع پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های استان سرشماری شود که در مقایسه با ۱۰۸ هزار قطعه سال گذشته افزایش یافته است.

وی در خصوص وضعیت تالاب‌های استان نیز اظهار داشت: امسال وضعیت آبی تالاب‌های استان مناسب است هر چند به علت برودت هوا، بخشی از تالاب‌ها ‌دچار یخ‌زدگی شده اما با این وجود هم شمار زیادی از پرندگان در گونه‌های مختلف در انها حضور دارند.

یوسفی با اشاره به وجود بیش از ۳۰ تالاب فصلی و دایمی در استان بیان کرد: ۲۲ سایت اصلی و ۱۲ سایت فرعی اعم از تالاب ها و محل های تجمع پرندگان در این طرح هدف گذاری شده است که پس از پایان سرشماری نتایج آن اعلام می شود.

وی هدف از این اقدام را بررسی میزان کاهش و افزایش میزان پرندگان در زیستگاه‌های آبی و ساحلی استان بیان کرد و افزود: پرندگان، تصویری از مسیر تنوع زیستی در جهان را به ما نشان می دهند و به عنوان فشارسنج های مفید و منحصر به فرد درباره تغییرات زیست محیطی ایفای نقش می کنند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: استفاده از پرندگان به عنوان پایش کنندگان زیست محیطی ارزش خاصی دارد که از تغییر اقلیم تا ردیابی وضعیت تنوع زیستی سیاره زمین و وجود آلاینده ها در اکوسیستم را در بر می‌گیرد.

آذربایجان‌غربی با داشتن بیش از ۷۰ منبع آبی شامل رودخانه، تالاب و سدهای پرآب و قرار گرفتن در مسیر کوچ پرندگان از شمال به جنوب به مامن و پناهگاه خوبی برای پرندگان مهاجر و بومی تبدیل شده است.

آذربایجان‌غربی به لحاظ برخورداری از شرایط خاص توپوگرافی، پوشش گیاهی غنی و منابع آبی فراوان، دارای زیستگاه‌های مناسبی برای گونه‌های مختلف حیات وحش از جمله پرندگان است و تلفیق عوامل اقلیمی و شرایط جغرافیایی سبب شده تا تنوع زیستگاهی کم نظیری از تالاب‌ها و دشت‌ها تا جنگل‌ها و تپه ماهورها و مناطق کوهستانی را در این استان شاهد باشیم.

بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام یافته توسط اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی در سال‌های اخیر بیش از ۵۸ گونه پستاندار، ۳۰۲ گونه پرنده و بیش از ۲۵ گونه خزنده و دوزیست در استان زیست می‌کنند.

فلامینگو، انواع مرغابی‌ها، پلیکان، تنچه، قو، عروس غاز، غاز خاکستری، درنای طناز، درنای خاکستری، کاکائی صورتی، اردک سرسبز، آنقوت، کرکس، قرقی، عقاب طلایی، دلیجه، کبک معمولی، آوست، کاکائی نقره‌ای، جغد کوچک و کبوتر چاهی از پرندگان زیستگاه‌های آذربایجان‌غربی هستند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها