آمادگی ونزوئلا برای افزایش سه برابری ظرفیت تولید نفت در ۲۰۲۱

تهران - ایرنا - نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۵میلادی باعث زیان ۱۰۰ میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور شده از افزایش سه برابری تولید نفت خام در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری پرنسا لاتینا، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا ضمن اعلام آمادگی کشور برای افزایش سه برابری ظرفیت تولید نفت خام از شرکت نفت دولتی (PDVSA) خواست تا در روند افزایشی حجم تولید را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۱ برساند.

مادورو که برای ارائه گزارش اقدامات دولت در سال ۲۰۲۰ در پارلمان حضور یافته بود بر تلاش‌های قشر کارگر شاغل در صنعت نفت این کشور در بهبود ظرفیت‌های استخراج که متاثر از تحریم‌های آمریکا با بحران جدی مواجه شده است، تاکید کرد.

رئیس دولت ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد: محاصره اقتصادی اعمال شده از سوی واشنگتن از سال ۲۰۱۵ موجب کاهش حجم تولید در حدود ۲.۱۵۳ میلیون بشکه شده که ضرر آن به درآمد کشور بیش از ۱۰۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

مادورو همچنین به پیامدهای تحریم‌های آمریکا بر تجارت بسیاری از شرکت‌های خارجی فعال در ونزوئلا، دارندگان اوراق قرضه، سرمایه گذاران، صنایع و شرکت‌های ارائه کننده خدمات اشاره کرد و گفت: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا وحشیانه بود.

وی همچنین بار دیگر بر اهمیت اجرای قانون «ضد تحریم» به منظور غلبه بر موانع منتج از تحریم‌های اقتصادی، تجاری و مالی و همچنین به عنوان راهکار جذب مجدد سرمایه گذاران و افزایش درآمد تاکید کرد و گفت بازرگانان باید منابع خود را در پروژه های تولیدی سرمایه گذاری کنند تا منجر به ارتقای صادرات، کاهش واردات، بهبود کسب و کار و تقسیم عادلانه دستمزدها شود.  

چرخ‌های اقتصاد ونزوئلا که تاکنون با سهم ۵۰ درصدی در تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصدی از کل صادرات، حول محور صنعت پالایش و صادرات نفتی در جریان بود، تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا در سال‌های اخیر به پایین ترین میزان خود در ۷۰ سال اخیر رسیده است.

بر اساس آمارهای شرکت نفت دولتی ونزوئلا (PDVSA)، صادرات نفت این کشور در سال ۲۰۲۰میلادی، ۳۷۶ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز برآورد شده است که این میزان با حجم تولیدی ونزوئلا در سال ۱۹۴۰ برابری می‌کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha