اختصاص ۴ تسهیلات ویژه برای کارآفرینان بین‌المللی در ایران

تهران- ایرنا- موسس انجمن دیاران با اشاره به راه اندازی سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی گفت: در این سامانه برای مهاجرانی که در ایران هستند و یا قصد مهاجرت به ایران را دارند، حمایت هایی در چهار بخش در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایرنا، محسن شهرابی روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی که به صورت آنلاین در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: در مطالعه میدانی از وضعیت مهاجران به ایران با بیش از ۲۰ نفر از نخبگان و کارآفرینان مهاجر به ایران مذاکره کردیم تا مشکلات آنها را احصا کنیم.

وی ادامه داد: جمع آوری داده‌های به دست آمده از این مطالعات در کتابی به نام "زیست نخبگان علمی و کارآفرینان بین المللی در ایران" جمع آوری شده و این کتاب به عنوان سند پیشتیبان برنامه همکاری با کارآفرینان و متخصصان بین المللی نیز به شمار می‌رود.

شهرابی بیان کرد: علاوه بر آن مطالعات تطبیقی مفصلی در زمینه مهاجران سایر کشورها انجام و در نهایت به پیشنهاد سیاستی منجر شد. بر اساس این مطالعات، "دسترسی به حقوقی اولیه شهروند برای مهاجران" از چالش‌های مهاجران است. از آنجایی که در سیاست‌های کشور تفکیکی در زمینه مهاجران عادی، نخبه و یا کارآفرین صورت نگرفته است، روال‌های برخورد با آنها متفاوت نیست.

وی تصریح کرد: "ارتقای زندگی و سطح اجتماعی" از دیگر چالش‌های مهاجران است، لازم است یک پلکان امید و چشم انداز رشدی برای مهاجران تعریف شود تا بتوانند از سیستم حمایتی بهره مند شوند.

شهرابی با اشاره اقدامات قابل اجرا برای مهاجران، گفت: اجرای برنامه‌های ترویجی از برنامه‌های ضروری است؛ چرا که نیاز به تغییر رویکرد در سطح عموم جامعه، سیاستگذاران و مسوولان درباره مهاجران است تا پدیده مهاجرت از پدیده کلیشه‌ای به فرصت و پدیده‌ای تبدیل شود که قادر است ظرفیت‌هایی را برای کشور ایجاد کند.

وی یادآور شد: تاکنون ۱۰۰ نفر از کارآفرینان بین المللی از سوی مرکز تعاملات بین المللی علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمیسیون اقامت ویژه معرفی شده اند که برای تعدادی از این افراد مدارک اقامتی آنها صادر شده است.

شهرابی با اشاره به راه اندازی سامانه "همکاری با کارآفرینان و متخصصان بین المللی" گفت: این سامانه برای دسترسی بدون واسطه و ثبت نام مهاجران به صورت ۳ زبانه (انگلسی، فارسی و عربی) راه اندازی شده است و مهاجرانی که در ایران زندگی می‌کنند و یا افرادی که در خارج هستند و قصد مهاجرت به ایران را دارند، می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند تا شرایط آنها بررسی شود.

وی یادآور شد: حمایت‌های این سامانه شامل چهار بخش است. بخش اول آن شامل تسهیلات اقامتی سه ساله، پنج ساله، ۱۰ سال و بلند مدت در ایران است که این حمایت راه اندازی شده است و فازهای حمایتی بعدی نیز توسعه می‌یابد.

شهرابی گفت: "استقرار در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری ایران"، "امکان استفاده از تسهیلات و حمایت‌های معاونت علمی از نخبگان که می‌تواند مشمول مهاجران نخبه بین المللی شود" و "امکانات آموزشی، رفاهی" از دیگر فازهای حمایتی این سامانه است.

وی یادآور شد: متقاضیان برای ثبت نام و دریافت این خدمات می توانند به سایت http://iconnect.isti.ir/ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراجعه کنند.

انجمن دیاران همکار معاونت علمی و فناوری در اجرای این طرح است. این انجمن با هدف ایجاد دیدگاهی مثبت نسبت به مهاجران شکل گرفت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش