وزیر نیرو: سند تفاهم‌نامه همکاری های ایران و عراق امضا شد

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: ایران و عراق در پایان چهارمین اجلاس همکاری بین دو کشور، تفاهم نامه همکاری‌های اقتصادی را امروز ( چهارشنبه) امضا کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین اجلاس همکاری های اقتصادی ایران و عراق در محل وزارت نیرو افزود: این سند به مسایل مختلف مورد علاقه دو کشور پرداخته است.

وی اضافه کرد: اجلاس در مدت دو روز برپایی، بحث های بسیار سودمندی را برای دو طرف بدنبال داشت و پیش بینی می شود منافع دو کشور را تامین خواهد کرد.

وزیر نیرو گفت: کمیته های فنی در بخش های مختلف تجارت تشکیل و درباره خدمات فنی و مهندسی و سایر موضوع های مورد علاقه بحث کردند.

وی پیرامون مشکل اطلاع رسانی به هنگام در باره مقررات جدیدی که برای صادرات محصولات تدوین و اینکار را با مشکل روبرو ساخته، توضیح داد: ایران و عراق برای اختصاص وقت یک ماهه جلوتر برای آگاهی رسانی در باره این نوع مقررات توافق کردند.

اردکانیان گفت: کمیته بازرگانی به عنوان زیر شاخه این اجلاس بزودی تشکیل جلسه خواهد داد و نیز کمیته های صنعت و امورمالی هم برای پیگیری مسایل مورد علاقه تشکیل خواهد شد.

وزیر نیرو پیرامون تشکیل جلسه در باره موضوع های آبی مورد علاقه دو کشور هم توضیح داد: قرار است به زودی با حضور وزیر منابع آبی عراق در تهران این موضوع پیگیری شود. 

وی اضافه کرد: همچنین در این اجلاسیه پیشنهاد تسکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور مطرح و مورد حمایت قرار گرفت و امید است مسیر خود را ادامه دهد.

اردکانیان گفت: علاوه براین ایجاد کریدور حمل و نقل دریایی و افزایش تعدادعبور هواپیماهای عراقی از آسمان ایران توافق های خوبی برای بررسی درخواست ها انجام شد.

وزیر نیرو از توافق های خوب در بخش فناوری ارتباطات و اطلاعات و همکاری های علمی خبر داد و خاطرنشان ساخت: توافق شد شاخه ای از دانشگاه علوم پزشکی ایران در عراق تاسیس شود.

وی با بیان اینکه چارجوب های مناسبی برای همکاری های بخش دولت و خصوصی تدوین شد ابراز امیدواری کرد: کمیته پیگیری این مسایل به زودی اقدام لازم را به عمل آورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز سه شنبه در نشست تجاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق افزود: دستیابی به هدف سطح مبادلات تجاری بالای ۲۰ میلیارد دلار، مستلزم رفع موانع گمرکی، پولی و بانکی، حمل و نقل پول و میدان دادن به بخش خصوصی است.

وی خاطرنشان کرد: سه ماه پیش که با تصویب دولت جمهوری اسلامی ایران، ‌مسوولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به وزارت نیرو محول شد، نخستین برنامه این بود که بعد از ۶ سال اجلاس کمیسیون مشترک را برگزار که فراهم شد.

اردکانیان افزود: هدف اصلی اجلاس چهارم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایجاد تسهیلات برای بخش‌های خصوصی در زمینه فعالیت‌های تجاری و اقتصادی است و البته زمینه‌هایی هم برای توسعه‌های بیشتر در همکاری‌های سازمان‌های دولتی و برنامه‌ها و پروژه‌های مربوط به دستگاه‌های دولتی وجود دارد.

نشست های اجلاس یاد شده در چهار کمیته تخصصی که مربوط به خدمات فنی مهندسی، امور کنسولی، مسائل پولی و بانکی و نیز تجاری بود، دنبال شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار اقتصاد