۲۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۴
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 84184237
۱ نفر

برچسب‌ها

پمپئو و شرطهای ضدایرانی اش در خط پایان

تهران- ایرنا- مایک پمپئو در کسوت وزارت امور خارجه ترامپ ماشین شرط و شروط ۱۲گانه ای برای ایران روی میز گذاشته بود. اما الان پمپئو و شرط هایش به خط پایان رسیده اند و ملت ایران آزموده تر و مستحکم تر از قبل به مسیر خود ادامه می دهد.

یه گزارش خبرنگار ایرنا، «مایک پمپئو» وزیر خارجه دولت ترامپ در طول سه سال و نیم تصدی این وزارتخانه عملا تبدیل به ماشین نفرت پراکنی علیه ملت ایران شده بود. ریشه کینه جویی های او از ایران مشخص نیست، همانگونه که تعداد ادعاهای دروغی که او علیه جمهوری اسلامی مطرح کرده قابل شمارش نیست. او به تازگی در یک نشست خبری مدعی شده که شبکه تروریستی القاعده در جمهوری اسلامی پایگاه و مخفی‌گاه جدیدی یافته است.

پمپئو در فاصله زمانی هشت روز مانده به پایان دولت شکست خورده دونالد ترامپ به دنبال برگزاری شوی تبلیغاتی جدیدی بود تا دشمنی خود را با مردم و کشور ایران به نمایش بگذارد. مایک پمپئو در نشست کلوپ ملی مطبوعات در واشنگتن ادعا کرد که ایران به اعضای شاخص شبکه تروریستی القاعده اجازه داده در خاکش مستقر شوند و اکنون نزدیکان و نمایندگان ایمن الظواهری، رهبر القاعده در این کشور حضور دارند. وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ با اشاره به ادعای ترور ابومحمد المصری، در تهران او را مرد شماره دو القاعده و مسئول حمله به چند سفارتخانه آمریکا در آفریقا خوانده و می‌گوید کشته شدن او در ایران پناه دادن به سران این شبکه را تائید می‌کند.موضوعی که چندی پیش اساسا غلط بوده و مرد شماره القاعده چند ماه قبل در افغانستان کشته شده است. در این روزهای آخر عمر دولت ترامپ، کمتر کسی به اظهارات مقامات دولت ترامپ ارزش قائل است حتی کشوری مانند لوکزامبورگ هم حاضر نشد از پمپئو میزبانی کند. در واقع قرار هم نیست پمپئو و اعضای دولت ترامپ کینه و عداوت کاشته و عزت و احترام درو کنند و چنین بدرقه ای از این دولت شایسته ترین نوع بدرقه است.

پمپئو در راستای اقدامات دولت ترامپ تلاش زیادی برای ضربه زدن به ملت ایران کرده است پس از آنکه دونالد ترامپ رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه پیشین را به دلیل مخالفت او با خروج از برجام برکنار کرد پمپئو با قرار گرفتن در مقام وزیر امور خارجه اقدامات متعددی علیه ایران انجام داد. وجه باز شخصیت پمپئو گوش به فرمانی و دست به سینه بودن در برابر شخصیت خود شیفته ترامپ بوده است و همین امر باعث ماندگاری پمپئو در وزارت خارجه آمریکا شد.

البته سابقه دشمنی مایک پمپئو با جمهوری اسلامی و برجام به قبل از دولت ترامپ باز می گردد. پمپیو از مبتکران طرح نامه سرگشاده در سال ۲۰۱۵ درباره ضرورت لغو توافق هسته‌ای بود. او بارها ضمن مخالفت شدید با برجام، طرح‌های گوناگونی در ضدیت با جمهوری اسلامی ایران به کنگره ارائه داده ‌است که یکی از این طرح‌ها، ممنوعیت خرید اورانیوم از ایران بود.

وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی آمریکا را در برابر ایران پس از خروج از برجام مذاکره مجدد و تعیین ۱۲ شرط برای چنین مذاکره ای تعیین کرد شروطی که به معنای تسلیم جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا بود. در همان زمان پمپئو در مصاحبه با ان بی سی نیوز مدعی شد: زمانی که ما به قدرت رسیدیم، ایران مسیری را برای برنامه اتمی می پیمود. سیستم های موشکی خود را ارتقا می داد و با کارزارهای ترور در سراسر جهان در تماس بود. ایران پول داشت چرا که مقامات اوباما به آنها داده بودند. اما با خروج از برجام و اعمال تحریم ها دسترسی ایران به پول کمتر شده است. می توانید ببینید که آنها مجبورند انتخاب کنند به کدام گروه بودجه اختصاص دهند. این چیز خوبی است وقتی که آنها در ظرفیت های خود برای به خطر انداختن مردم آمریکا محدود می شوند. ما می خواهیم ایران یک ملت معمولی باشد. ما می خواهیم مردم ایران در تغییر رفتار مقاماتشان موفق شوند.

علاوه بر این گفته می شود سیاست فشار حداکثری ابداعی پمپئو بوده است و او این سیاست را از استراتژی «اقتدار» توماس شلینگ برنده جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۰۵ وام گرفته است. 

شمار اتهاماتی که پمپئو در کسوت وزارت خارجه به جمهوری اسلامی زده است، قابل ارزیابی نیست. او چند بار در ماه علیه جمهوری اسلامی سخنرانی می کرد و هر بار اتهامات جدیدی را مطرح میکرد.

پمپئو چند روز پیش با انتشار بیانیه ای به طرح مجلس شورای اسلامی برای اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت لغو نشدن تحریم ها واکنش نشان داد و مدعی شد که ایران از برنامه هسته ای خود برای باج گیری از جامعه بین الملل استفاده و امنیت منطقه را تهدید می کند.

پیش از آن وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده بود، سیستم ایمیل این وزارتخانه توسط هکرهایی که پیش از این توانسته بودند به شرکت نرم افزاری سولار ویندوز نفوذ پیدا کنند، مورد حمله قرار گرفته است. پمپئو با انتشار پیامی در توئیتر ایران، چین و کره شمالی را به دست داشتن در حملات سایبری علیه کشورش متهم کرد.

در روز اول دی ماه وزیر خارجه آمریکا ایران را به دست داشتن در حملات عراق متهم کرد. مایک پمپئو، در صفحه توییتر خود نوشت: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران بار دیگر بی‌پروا به بغداد حمله کرده و غیرنظامیان عراقی را مجروح کردند. مردم عراق لایق این هستند که این مهاجم‌ها را محاکمه کنند. این مجرمان باید به اقدامات بی‌ثبات کننده خود پایان دهند.

پمپئو اواخر آذر ماه در گفت‌وگویی با واشنگتن اگزمینر در اظهاراتی خصمانه و بدون استناد به مدارک مستدل، مدعی شد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقیرتر از حالتی هستند که اگر سیاست‌های دولت قبلی باقی می‌ماند، می‌بود و فکر می‌کنم حدود ۷۰ میلیارد دلار فقیرتر شده است. پمپئو ادعا کرد: این پول دیگر در دست‌های آنها نیست. بیاییم و به ایرانی‌ها پاداش بدهیم؟ برای آن‌ها رهایی اقتصادی قائل شویم؟ به فرانسوی‌ها یا انگلیسی‌ها اجازه دهیم در آنجا تجارت کنند؟ به یاد داشته باشید حتی در دوران توافق هسته‌ای، شرکت‌های آمریکایی مجاز نبودند آنجا تجارت کنند. این چقدر عجیب است؟

وزیر خارجه آمریکا ۱۹ شهریور ماه در توییتی حکومت جمهوری اسلامی را متهم به عدم همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کرد و نوشت این عدم همکاری پرسش‌هایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده ایران ایجاد می‌کند.

پمپئو در تیر ماه امسال در نشست شورای امنیت مدعی شد که پایان تحریم تسلیحاتی ایران در آبان ماه، به معنای آن است که هزاران نفر در منطقه کشته می‌شوند.

وزیر خارجه امریکا اواخر تیر ماه ادعا کرد در برابر کشوری همچون ایران تنها زور جواب می‌دهد و نه مماشات!

گردآوری مجموعه ای از سخنان غرض ورزانه پمپئو در مورد ایران می تواند به کتابی بدل شود با عنوان «دشمنی با ایران با نقاب وزیر امور خارجه».

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار سیاست