۲۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۱
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84184167
۰ نفر

برچسب‌ها

لبنان از رژیم صهیونیستی به سازمان ملل شکایت کرد

تهران- ایرنا- دفتر رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد که شکایتی فوری علیه نقض حریم هوایی لبنان از سوی رژیم صهیونیستی به سازمان ملل ارائه کرده است.

به گزارش امروز (چهارشنبه) پایگاه خبری «الخلیج الجدید» «میشل عون» رئیس جمهور لبنان خواستار محکومیت تجاوزات اسرائیل و نقض حاکمیت لبنان طبق قطعنامه ۱۷۰۱سازمان ملل متحد شد که پس از آخرین درگیری بین آنها در سال ۲۰۰۶ خصومت بین دو کشور را متوقف کرد.

بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ که پایان تابستان ۱۳۸۵ و پس از جنگ ۳۳ روزه‌ ی رژیم اسرائیل علیه لبنان در شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب شد، رژیم صهیونسیتی ملزم شده است به تجاوزهای هوایی، دریایی و زمینی به تمامیت سرزمینی لبنان پایان دهد.

با این وجود دو طرف از نظر تئوری در حال جنگ هستند و لبنان بارها از نقض حریم هوایی و آبهای سرزمینی توسط اسرائیل شکایت کرده است.

در هفته های اخیر، جنگنده ­های رژیم صهیونیستی چندین پرواز را در ارتفاع کم بر فراز بیروت و چند شهر دیگر لبنان  داشتند که این اقدام شهروندان لبنانی را نگران کرده است.

این جنگنده ­ها  در آسمان بیروت تا شب آغاز سال نو میلادی با شکستن دیوار صوتی باعث وحشت ساکنان این شهرها شد. مردمی که هنوز در شوک انفجار مهیب بیروت به سر می برند.

به گفته یک مقام نظامی لبنانی که خواست نامش فاش نشود، پهپادهای اسرائیلی نیز گاهی به مدت ۲۴ ساعت در حریم هوایی لبنان باقی می مانند.

مقامات اسرائیلی که به ندرت درباره این ماموریت­ها اظهار نظر می کنند، ادعا کرده اند که این پروازها در مقابله با تحرکات نظامی حزب الله در نزدیکی مرز اسرائیل صورت می گیرد. بسیاری از این حملات نیز بعضی وقتها در حمله به سوریه انجام می شود.

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در مصاحبه ای در پایان سال میلادی گفت که تلاش های اسرائیل برای محدود کردن توانایی حزب الله و جلوگیری آن از دستیابی به موشک های بسیار دقیق با شکست مواجه شده است.

هواپیماهای متجاوز رژیم صهیونیستی تقریبا هر روز وارد حریم هوایی لبنان شده و در نقاط مختلف این کشور عملیات شناسایی و جاسوسی انجام می دهند و اعتراض های مکرر مقام های لبنانی به مقام های سازمان ملل در این زمینه به دلیل اعمال فشار آمریکا و لابی صهیونیستی راه به جایی نبرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار جهان