۵۳ بیمار کرونایی در بخش‌ مراقبت های ویژه مراکز درمانی یزد بستری هستند

یزد- یرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ننسبت به برخی سهل انگاری ها از سوی تعدادی مردم در پیشگیری از ویروس کرونا هشدار داد و گفت: در حال حاضر ۵۳ فرد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌ های ویژه مراکز درمانی این استان بستری هستند.

دکتر سیدابراهیم سلمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین ۱۵۲ بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان های استان تحت درمان قرار دارند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا در حال چرخش است، مردم باید نسبت به سلامت خود و خانواده شان مراقب و هوشیار باشند،  اظهار داشت: اگر جامعه دچار ساده انگاری و کاهش حساسیت نسبت به رعایت اصول بهداشتی شود، ممکن است در آینده با موج جدیدی از  ویروس مواجه شویم.

سلمانی با اشاره به اینکه همه شهروندان در قطع زنجیره انتقال کرونا مسوولیت دارند، تاکید کرد: برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ ، لازم است مردم توصیه‌های پیشگیری را رعایت ، همچنان از ماسک استفاده و از حضور در تجمع‌ها خودداری کنند و با آب و صابون دست های خود را شست‌و شو دهند و فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد همچنین نسبت به خطر بازگشت روزهای سخت در اثر سهل انگاری‌ و عادی انگاری  روونا در استان هشدار داد. 

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورها سرایت کرد و  در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شد  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها