امسال ۴۶۰ دستگاه ماینر در آذربایجان‌غربی کشف شده است

ارومیه- ایرنا- رییس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۴۶۰ دستگاه ماینر در این استان شناسایی و کشف و ۲۸ نفر در این رابطه دستگیر شده اند.

سرهنگ بهمن رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دستگاه‌ها در شهرستان‌های ارومیه، خوی، میاندوآب، مهاباد، بوکان و سردشت کشف و ضبط شده است.

وی اضافه کرد: ارزش ریالی دستگاه‌های ماینر کشف شده بیش از ۳۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

رییس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: ۴۲ دستگاه ماینر استخراج گر ارز دیجیتالی نیز در دی ماه جاری کشف و ضبط شده است.

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است و  بسیاری از سودجویان در ایران به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان اقدام می‌کنند این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این شیوه به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

با توجه به قیمت نازل برق در ایران، بسیاری از سودجویان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند این در حالیست که ارز دیجیتال تولید شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد؛ طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسماً ممنوع اعلام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =