تولید موم قالب‌گیری تجهیزات دفاعی و نفتی برای نخستین بار درخاورمیانه

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و دریافت تسهیلات نمونه‌سازی، موفق به تولید موم قالب‌گیری تخصصی با کیفیت برای اولین بار در خاورمیانه شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، احسان کرمی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، با بیان اینکه این شرکت تنها تولید کننده موم تخصصی برای قالب‌گیری در صنایع مختلف است، گفت: صنایع مختلف برای تهیه قالب قطعات با پیچیدگی بالا نیازمند موم برای قالب‌گیری هستند.

وی افزود: برای تولید قطعات از قطعه مورد نظر الگوی مومی تهیه می‌شود و پس از آن فرآیند ریخته‌گری دقیق برای ساخت قالب انجام و از موم قالب‌گیری به‌عنوان جنس مدل استفاده می‌شود.

کرمی ادامه داد: به دلیل استفاده از این موم قالب‌گیری در ساخت قطعات دقیق و پیچیده که اکثر این قطعات مربوط به صنایع نظامی و دفاعی است، این محصول یکی از مواد استراتژیک در صنعت کشور محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: واردات این ماده به داخل کشور بسیار دشوار بوده و شرکت‌های تولیدکننده‌ در کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس نیز از فروش گریدهای مناسب این محصول به ایران امتناع می‌کنند. بر این اساس ما اولین و تنها تولید کننده این محصول در کشور هستیم.

کرمی افزود: این محصول مهندسی معکوس نشده و طراحی و فرمولاسیون و تولید آن با استفاده از توان دانشی شرکت انجام شده است.

وی تصریح کرد: ما موفق شدیم از پلیمرهای تولید شده در داخل کشور که بسیار ارزان‌ قیمت هستند فرمولاسیونی طراحی کنیم که با قیمت یک سوم نمونه خارجی تمام فاکتورهای موردنیاز صنعت را پاسخ دهد و حتی در بعضی موارد از کیفیت بهتری برخوردار باشد.

کرمی در مورد مشتریان اصلی این محصول به انواع صنایع برای ساخت قطعات و تجهیزات اشاره کرد و گفت: نهادهای نظامی، دولتی، شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ خصوصی از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان این محصول هستند.

وی خاطرنشان کرد: موم ریخته‌گری در صنایعی چون خودروسازی، ساخت جنگ‌افزار، تجهیزات تولید برق، توربین‌های بخار و گاز، قطعات هواپیما، قطعات ماشین نساجی، قطعات ماشین‌های اداری، صنعت پمپ، تولید ابزارهای دقیق، راکتورها، شیرآلات و اتصالات، تجهیزات حفاری نفت و گاز، ساخت انواع مجسمه‌های فلزی، جواهرات و زیورآلات، اعضای مصنوعی بدن، لوازم ورزشی، قالب‌های دندانی و غیره کاربرد دارد.

کرمی در مورد ظرفیت تولید این محصول گفت: در حال حاضر ۲۰ تن در سال موم تولید می‌کنیم که ۱۰ درصد از نیاز داخل را تامین می‌کند. بر این اساس در طرح توسعه‌ای شرکت، تجهیزاتی جانبی برای ارتقای خط تولید از چین خریداری شده که بعد از راه‌اندازی این خط، انتظار داریم ظرفیت تولید به ۵۰ تن در سال برسد. بزرگترین خریدار ما شرکت مپنا است که سالانه ۵۰ تن از این محصول را نیاز دارد.

وی گفت: تامین ۱۰۰ درصدی نیاز صنایع مختلف به موم قالب‌گیری اولویت اول شرکت ما است. بر این اساس علاوه بر صنایع دفاعی و نفت و گاز در نظر داریم به صنایع خودروسازی و نیروگاهی نیز ورود کنیم.

کرمی تاکید کرد: البته موم شکل‌دهی دندانی و موم مورد استفاده در ساخت زیورآلات نیز بازار خوبی دارد، اما برای ورود به تمامی شاخه‌های صنعت و تولید متناسب با صنایع مختلف به زمانی بیشتر و توسعه ظرفیت تولید نیاز دارد. برای صادرات نیز سفارش‌هایی از سوریه و پاکستان دریافت کردیم، اما در حال حاضر تامین نیاز داخل در دستور کار قرار دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت از تسهیلات نمونه‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان استفاده کرده است، گفت: تنها مجموعه‌ای که در مسیر راه‌اندازی خط تولید ما را همراهی کرد صندوق نوآوری و شکوفایی با تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی نمونه‌سازی بود و هیچ حمایت دیگری از نهادهای دیگر دریافت نکردیم. علاوه بر این، مصوبه تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی سرمایه در گردش را نیز از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کردیم که به دنبال تامین وثایق مورد نیاز آن هستیم.  

کرمی فعالیت تیمی و برطرف کردن چالش‌های کار در قالب تیم را دلیل رشد مجموعه متبوع خود عنوان کرد و گفت: تیم تحقیقاتی ما متشکل از متخصصان و کارشناسان خبره و با تجربه‌ای است که در حوزه مواد پیشرفته شیمیایی و پلیمری و همچنین صنعت ریخته‌گری فعالیت می‌کنند،  بسیاری از مشکلات مسیر به دلیل همراهی جمعی و کار تیمی به سرعت برطرف شد و موفق به دستیابی کامل به دانش فنی فرمولاسیون و تولید موم‌های قالب‌گیری در ساخت تجهیزات پیشرفته و پیچیده شدیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش