شوراهای آموزش و پرورش از مظاهر مشارکت در کشور به شمار می‌رود

کرمان - ایرنا - استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با صدور پیامی مشترک به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرروش، مشارکت اجتماعی را شاخص های توسعه یافتگی و شوراهای آموزش و پرورش را مظهر مشارکت در کشور معرفی کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، علی زینی وند و احمد اسکندری نسب در پیام مشترک خود به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرروش آورده اند، به نام خداوند جان و خرد، مشارکت اجتماعی از شاخص های توسعه یافتگی و شوراهای آموزش و پرورش از مظاهر مشارکت در کشور به شمار می رود، موضوعی که در اسناد بالادستی، بویژه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر آن تاکید شده و لازم است این شوراها به عملیاتی شدن کامل آن طبق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اقدام کنند.
در ادامه این پیام آمده است، شوراهای آموزش و پرورش می توانند با بهره مندی از ظرفیت های استانی و ملی، خردجمعی، واکاوی تحولات جهانی در حوزه تعلیم و تربیت و تقویت مشارکت بین بخشی و مردمی با هدف رسیدن به بهترین روش ها و راهکارها نقشی ماندگار در تربیت نسل آینده و توسعه استان، کشور و شهروندانی در تراز جمهوری اسلامی ایران ایفا کنند.
رئیس شورای آموزش و پرورش و مدیرکل آموزش و پرورش کرمان می افزایند، سیاستگذاری و برنامه ریزی، آینده نگری، تامین منابع اقتصادی پایدار، مستند کردن تجربه های  بومی و ملی، پرهیز از سیاست زدگی، انجام مطالعات تطبیقی و تقویت فرهنگ ایرانی - اسلامی، شناسایی فرصت ها و تهدیدها، تعامل پویا با جامعه، مصوبات دقیق و کارشناسی باید مورد توجه شوراهای آموزش و پرورش قرار گیرد.
در ادامه این پیام آمده است، شوراهای آموزش و پرورش باید توانایی تصمیم گیری در شرایط بحرانی را نیز به خوبی داشته باشند. همچنان که با شیوع ویروس کرونا پس از شوک اولیه توانست با تصمیات اصولی ضمن تسهیل فرایند آموزش دانش آموزان، به تقویت آرامش در خانواده ها و جامعه و کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کند و در این زمینه نقش شوراهای آموزش و پرورش در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار بود.
در این پیام آمده است، معلمان در این دوران تصاویری ایثارگرانه از مجاهدت علمی و آموزشی، خلق و به رسالت خود به شایستگی عمل کردند و تحولات و تغییرات حوزه آموزش مدارس در دوران کرونا نشان داد لازم است شوراهای آموزش و پرورش با استفاده از ظرفیت های قانونی، مشارکت فعال و تلاش های خلاقانه، قدم های موثرتری در توسعه زیرساخت های آموزش مجازی و گسترش امکانات نوین آموزشی بردارند.

زینی وند و اسکندری افزوده اند، شورای آموزش و پرورش استان کرمان توانسته است تصمیماتی خوب و کارایی را اتخاذ کند، برای نمونه ترویج مکتب شهید سلیمانی در بین دانش آموزن، افزایش احداث مدارس خیرساز، احداث مدارس، سالن ویژه دانش آموزان استثنائی، تامین زمین مورد نیاز برای بخشی از فرهنگیان فاقد مسکن دارای شرایط، تهیه اطلس دسترسی دانش آموزان به شبکه شاد و خرید تبلت برای دانش آموزان کم بضاعت، تمهیدات اقتصادی با تغییر کاربری برخی املاک و کمک به مدرسه سازی، ساماندهی اردوگاه های شهید باهنر و شهید رجایی، اجرای طرح آشتی با آموزش (آبا) با بازگشت ۵۵۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش از مهم ترین آنهاست.
در پایان این پیام آمده است، شوراهای آموزش و پرورش می توانند با تلفیق توانمندی های بخش دولتی و غیردولتی، فعال کردن ظرفیت های مغفول و مشارکت حداکثری، استفاده از ظرفیت قانونی شوراها، بومی سازی اولویت شورای آموزش و پرورش و رویکردهای تخصصی تحقق اهداف قانون مترقی شوراها را تسریع بخشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها