کشت محصولات پاییزه در ابرکوه ۱۲ درصد کاهش یافت

یزد - ایرنا - مدیر جهادکشاورزی شهرستان ابرکوه با اشاره به پایان کشت محصولات زراعی پاییزه ، گفت: در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ ، کشاورزان در سه هزار و ۶۵۰ هکتار اراضی گندم، جو و دانه روغنی کلزا کشت کردند که نسبت به سال زراعی ماقبل ۱۲ درصد کاهش دارد.

مهدی غیب الهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، کاهش بارندگی ، تغییر الگوی کشت، تداوم ۲۰ سال پدیده خشکسالی و کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی را از جمله دلایل کاهش سطح زیرکشت عنوان کرد و افزود: از این مقدار سطح زیرکشت، ۲ هزار و ۸۸۰ هکتار به کشت گندم ، ۶۸۰ هکتار به جو و ۹۰ هکتار هم به کشت کلزا اختصاص دارد .

وی با بیان اینکه هشت هزار و ۵۰۰ خانوار کشاورز در کاشت این محصولات فعالیت دارند، خاطرنشان کرد : کشاورزان برای تامین نان مورد نیاز مردم به گندم، تولید جو برای خوراک دام سبک و طرح خودکفایی روغن کلزا با روش های علمی و نوین تلاش می کنند.

غیب الهی اظهار کرد: امسال برای کاشت محصولات یادشده ۴۷۰ تن کودشیمیایی و ۷۳ تن بذرگواهی شده در اختیار بهره برداران گذاشته شد و بوجاری بذور کشاورزان ، در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشت مستقیم ، خطی‌کار و «خاک ورز» حفاظتی را بخشی از حمایت‌ها به گندمکاران ذکر کرد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: از سه هزار و ۲۹۰ هکتار زمین‌های شهرستان که در سال ۱۳۹۸ به کاشت گندم اختصاص داشت ، امسال ۱۴ هزار تن محصول برداشت شد که متوسط تولید در هر هکتار چهار هزار و ۷۰۰ کیلوگرم تا پنج تن بود .

این مسوول اضافه کرد:در سال زراعی جاری ۲ هزار و ۲۵۴ تن گندم مازاد بر مصرف تولید کنندگان از سوی سه مرکز خرید تعاونی روستایی و یک مرکز بخش خصوصی خریداری شد که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۵ برابر افزایش داشت .

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است .

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در شهرستان ابرکوه تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود و در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات کشاورزی با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت ، در ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین  چهاردهم دی ماه جاری مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به پایان کشت محصولات زراعی گفته بود که  کشاورزان این استان در سال زراعی جاری در سطح  ۱۳ هزار هکتار اراضی محصولات پاییزه کشت کردند.

محمدعلی حاتمی‌زاده  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: از این مقدار سطح زیرکشت ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار به کشت گندم ، سه هزار هکتار به کشت جو و ۶۵۰ هکتار هم به کشت کلزا اختصاص دارد .

وی با بیان اینکه تمامی اراضی زیرکشت به صورت مکانیزه کامل و نیمه مکانیزه کشت شده است ، اظهار کرد: ۶۰ هزار خانوار کشاورز در این عرصه فعالیت دارند.

وی اظهار کرد: امسال برای کشت محصولات یادشده چهار هزار و ۲۷۰ تن کودشیمیایی  و ۵۳۳.۵ تن بذرگواهی شده در اختیار بهره برداران استان گذاشته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها