۲۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۵
کد خبرنگار: 1934
کد خبر: 84183877
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مردم استان همدان ۷۲ روز آلوده را تجربه کردند

همدان- ایرنا- معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: شاخص کیفی هوای استان از ابتدای سال جاری تاکنون در ۷۲ روز برای گروه های حساس(سالمندان، کودکان و بیماران زمینه‌ای) ناسالم و آلوده بوده است.

سید عادل عربی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشتر آلودگی هوای استان و کیفیت نامطلوب شاخص آلایندگی مربوط به چهار شهرستان همدان، ملایر، نهاوند و کبودراهنگ است و شاخص کیفی هوای ۶ شهرستان دیگر استان از ابتدای سال جای تاکنون در وضعیت پاک و سالم قرار داشته است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان آلودگی مربوط به شهرستان کبودراهنگ با ۳۸ روز است اظهار داشت: قرار داشتن ایستگاه پایش کیفی هوای این شهرستان در نقطه ای پرترافیک عامل بالا بودن میزان آلودگی این شهرستان است.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: شهرستان نهاوند نیز ۱۰ ماهه سال جاری ۲۶ روز آلوده را تجربه کرد که علت بالا بودن آمار این شهرستان نیز قرار داشتن ایستگاه پایش کیفی هوا در مجاورت یک پارکینگ خودرو است.

عربی گفت: تردد خودروها به این پارکینگ موجب بلند شدن گرد و خاک و تاثیر بر روی آمار و اطلاعات ایستگاه مجاور است و نمایشگر وضعیت کیفی این شهر را آلوده نشان می دهد.

وی افزود: هوای شهر ملایر امسال یک روز آلوده بود و طبق بررسی های صورت گرفته وضعیت کیفی هوای نهاوند نیز همانند ملایر بوده اما در نهاوند قرار داشتن ایستگاه پایش کیفی هوا در مجاورت پارکینگ این آمار را تصاعدی افزایش داده است.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: شهر همدان نیز از ابتدای سال جاری تاکنون هفت روز آلوده را تجربه کرد که ۲ روز آن مربوط به دی ماه است.

عربی ادامه داد: آلودگی هوا در آبان ماه امسال ناشی از  pm۱۰ یعنی گرد و غبار بوده اما در آذر و دی امسال ناشی از pm۲.۵ بوده است.

وی یکی از نیازهای شهرستان همدان را مجهز شدن به چهار ایستگاه پایش کیفی هوا برای ارائه آمار دقیق از وضعیت هوا دانست و توضیح داد: این ایستگاه ها باید در مناطق ترافیکی، مسکونی، تجاری و حومه شهر راه اندازی شود تا بتوان آمار دقیقی از وضعیت آلودگی ارائه کرد.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: هم اینک یک ایستگاه پایش کیفی هوا در شهر همدان وجود دارد که پس از برگزاری کارگروه کاهش آلودگی هوا با حضور مدیریت بحران، مسئولان بهداشت، سلامت و هواشناسی مکان نصب این ایستگاه ارزیابی شد.

عربی افزود: اعضای هیات علمی دانشگاه نیز در این باره ورود کرده تا بتوان مکانی جامع شرایط برای قرار دادن این ایستگاه انتخاب کرد تا علاوه بر مولفه های در نظر گرفته شده در مسیر باد نیز باشد.

وی اضافه کرد: چند نقطه برای نصب این ایستگاه در نظر گرفته شد که در نهایت محوطه بیمارستان بعثت شهر همدان به علت قرار داشتن در کنار خیابان پرتردد ، منطقه مسکونی و منتهی الیه جهش باد برای قرار دادن انتخاب شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =