۲۰ میلیارد تومان برای تامین آب آشامیدنی روستاهای خاتم نیاز است

یزد - ایرنا - فرماندار خاتم گفت: در دولت تدبیر و امید با رونق کسب و کارهای خُرد در مناطق روستایی و بازگشت تدریجی مهاجران از شهرها به زادگاه خود مشکلاتی برای تامین آب آشامیدانی این شهرستان در برخی مناطق بروز کرد که در مجموع به ۲۰ میلیارد تومان بودجه در این مورد نیاز است.

جواد میربهبودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  با توجه به کاهش بارندگی ها و تداوم ۲ دهه خشکسالی در استان یزد از جمله در خاتم، هم اکنون این پدیده برخی روستاهای منطقه را تهدید می کند و این مبلغ برای ساخت و تکمیل سه مجتمع آبرسانی ، اصلاح شبکه و اجرای دیگر تاسیسات زیربنایی روستاه در این حوزه نیاز است.

وی این مجتمع‌ها را شامل آبرسانی شهریاری بختیاری، فتح آباد و چاهک ذکر کرد و آماری از بازگشت جمعیت به روستاهای خانم ارایه نکرد.

به گفته وی در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از جمعیت ۴۵ هزار نفری خاتم که در جنوبی‌ترین نقطه استان واقع است در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند و توجه به زیرساخت ها برای تامین آب سالم پایدار برای این تعداد جمعیت حایز اهمیت است.

میربهبودی افزود: اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی و پرورش دام و دامپروی استوار است و اغلب ساکنان تمامی ۱۶۰ روستا و آبادی خاتم در این ۲ حوزه فعالیت دارند و به عبارتی مولد و نقش مهمی در تولید محصولات کشاورزی و دامی استان دارند که در سال‌های اخیر با تداوم خشکسالی‌، آب سفره‌های زیرزمینی به ویژه میزان دبی چاه‌های آب شرب به شدت کاهش یافته است.

فرماندار خاتم تصریح کرد: بر این اساس رفع مشکل کمبود آب و تامین آب شرب پایدار یکی از نیازها و مطالبات اصلی مردم مناطق روستایی شهرستان است.

میربهبودی یادآور شد: در تابستان امسال مسوولان ناچار به جیره بندی آب در برخی مناطق شهرستان شدند، لذا تکمیل سریع‌تر مجتمع‌های آبرسانی یادشده در دستور کار قرار گرفته است.

وی یادآورشد: از مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درخواست تامین اعتبار شد، امید می رود مساعدت لازم برای تامین بودجه و رفع مشکل آب مورد نیاز مناطق روستایی قرار گیرد.

پیش از این شهرستان خاتم از شهرهای هرات و مروست و همین تعداد بخش مرکزی و مروست تشکیل و چهار دهستان هَراربرجان و چاهک، ایثار و فتح آباد بود که دهستان چاهک امسال به بخش ارتقا پیدا کرد.

بخش چاهک با حدود هفت هزار نفر جمعیت شامل روستاهای هاشم آباد، شهریاری علیا و سفلی، بختیاری، چالمه، باغ معدن، شوروئیه، سعدویه و ولی عصر(عج) است و پرجمعت ترین روستاهای بخش مرکزی خاتم است.

خاتم یکی از مراکز عمده فعالیت های کشاورزی و دامداری ایتان یزد است و هرات مرکز آن در فاصله ۲۴۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

خاتم با هشت هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت، هزار و ۶۰۰ متر از سطح دریای آزاد قرار دارد و از شمال به مهریز، از شمال غرب به ابرکوه، از شرق به  شهربابک استان کرمان، از غرب به شهرستان بوانات فارس، و از جنوب به شهرستان نیریز فارس محدود است.

 آب و هوای آن  بیابانی و نیمه بیابانی است و بخش عمده آن زیرپوشش ادامه عرصه های جنگلی زاگرس در استان یزد قرار دارد،جنگل‌های پسته وحشی «باغ شادی» و جنگل‌های بادام کوهی «چنارناز» از جمله پوشش گیاهی منطقه است.

وجود منابع آب فراوان از جمله سفره‌های وسیع آب‌های زیرزمینی، همجواری با شهرستان سرسبز بوانات و قرار گرفتن در مسیر رودخانه های بوانات، چشم‌انداز نویدبخشی را برای کشاورزی این منطقه ترسیم کرده است.

وجود چاه آرتزین خاتم نمونه‌ای از فراوانی آب در این منطقه است، البته میزان نزولات جوی در شهرستان پایین و دارای میانگین ۱۱۰ میلی متر در سال است ولی بارش برف و باران قابل توجه در بالادست شهرستان و جاری شدن رودخانه های اعظم و «منج »باعث تغذیه سفره های زیرزمینی آن می شود.

 این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و همجواری با استان های فارس و کرمان، از نظر قومی و فرهنگی دارای ویژگی های خاص خود است.
 علاوه بر این، مهاجرپذیری و رشد فرهنگ های گوناگون در آن به چشم می خورد به گونه ای که امروز در خاتم آمیزه ای از فرهنگ مردم کرمان، فارس و یزد مشاهده می شود و لهجه تکلم مردم ترکیبی از گویش مردم فارس و کرمان است و از نظر دینی پیرو مذهب شیعه اثنی عشری هستند و اقوام ترک قشقایی و عرب شیبانی نیز در این منطقه سکونت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها