معاون رئیس جمهوری آمریکا برکناری ترامپ را نپذیرفت

نیویورک- ایرنا- معاون رئیس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان گفت برای اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی به منظور برکناری دونالد ترامپ، اقدام نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، مایک پنس شامگاه سه‌شنبه این مطلب را در نامه‌ای به نانسی پلوسی مطرح کرد در حالیکه اعضای مجلس نمایندگان در حال رای‌گیری برای تصویب قطعنامه‌ای بودند که از پنس می‌خواهد که کابینه را تشکیل و نسبت به برکناری ترامپ اقدام کنند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در نامه خود آورده است هر آمریکایی از حمله هفته گذشته به کنگره ملت ما شوکه و ناراحت شد، و من از راهبری شما و دیگر راهبران کنگره در تجدید جلسه کنگره برای تکمیل عمل مردم، در همان روز سپاسگزارم.

پنس افزود: این لحظه ای بود که وحدتی را که هنوز درصورت نیاز بیشتر در کنگره وجود دارد، به مردم آمریکا نشان داد اما اکنون، در حالیکه تنها هشت روز از دوره ریاست جمهوری باقی مانده است، شما و مجمع نمایندگان دموکرات خواستار تشکیل کابینه و من برای اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی هستید.

وی ادامه داد:من اعتقاد ندارم که چنین عملی به نفع ملت ما یا با قانون اساسی ما سازگار باشد. هفته گذشته ، اجازه ندادم برای اعمال قدرت فراتر از اختیارات قانونی خود برای تعیین نتیجه انتخابات، تحت فشار قرار بگیرم و اکنون نیز به تلاش‌های مجلس نمایندگان برای انجام بازی‌های سیاسی در زمانی بسیار جدی در زندگی ملت ما اجازه نمی‌دهم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: همان‌طور که به خوبی می‌دانید، متمم ۲۵ برای رسیدگی به ناتوانی یا معلولیت رئیس جمهوری طراحی شده است. همین چند ماه پیش، وقتی شما قانونی را برای ایجاد کمیسیون متمم ۲۵ ایجاد کردید، گفتید ، "شرایط ریاست جمهوری برای ریاست جمهوری باید توسط علم و حقایق تعیین شود."

پنس ادامه داد: سپس گفتید که ما باید "احترام بگذاریم که قضاوتی را بر اساس نظر یا رفتاری که دوست نداریم قضاوت نکنیم ، بلکه براساس یک تصمیم پزشکی احترام بگذاریم."

وی خطاب به رئیس مجلس نمایندگان اظهار  کرد: حق با شما بود. مطابق قانون اساسی ما، متمم بیست و پنجم وسیله مجازات یا غصب نیست. استناد به متمم ۲۵ به این ترتیب سابقه وحشتناکی ایجاد می‌کند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: پس از حوادث هولناک هفته گذشته ، انرژی دولت ما جهت اطمینان از انتقال منظم است. در میان یک بیماری همه‌گیر جهانی، مشکلات اقتصادی برای میلیون‌ها آمریکایی و حوادث دلخراش ۶ ژانویه، اکنون زمان جمع شدن ما و زمان بهبودی است.

پنس تصریح کرد: از شما و همه اعضای کنگره می‌خواهم از اقداماتی که باعث تقسیم و التهاب بیشتر هیجانات لحظه‌ای می شود، خودداری کنید. در حالیکه آماده می‌شویم رئیس جمهوری منتخب جو بایدن را به عنوان رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده آماده کنیم، برای کاهش التهاب و اتحاد کشورمان با ما کار کنید.

وی خاطرنشان کرد: من به شما تعهد می‌دهم که به کار خود ادامه می‌دهم تا با حسن نیت با دولت آینده کار کنم تا از انتقال منظم قدرت اطمینان حاصل کنم. خدایا کمکم کن.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار جهان