استانداردسازی ۲۰ جایگاه سی ان جی استان همدان به مرحله نهایی رسید

همدان- ایرنا- مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: ۲۰ جایگاه سوخت سی ان جی در استان با اقدامات انجام شده از مرحله پُرخطر به مرحله کم‌خطر رسیده و به زودی گواهینامه استاندارد دریافت می‌کنند.

«محمد مددی» روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ۴۸ جایگاه سی ان جی فعال در استان، هشت جایگاه پرخطر شناخته شده و بازرسی از ۱۵ جایگاه نیز آغاز و بقیه نیز در مراحل کم خطر تا متوسط قرار دارند.

وی گفت: ارزیابی و آزمون جایگاه های عرضه سی ان جی سالیانه انجام می شود و جایگاه باید از ۱۸۲ آزمون استاندارد نمره و امتیاز قبولی بگیرد تا گواهینامه مربوطه را دریافت کند. 

مدیرکل استاندارد استان همدان تاکید کرد: علاوه بر این شاخص ها مخازن جایگاه به ویژه آنهایی که بیش از پنج سال از عمرشان می گذرد، تست و بررسی می شوند تا بر اثر فرسودگی و نشتی موجب بروز حادثه در جایگاه های عرضه سوخت نشوند. 

مددی با قدردانی از تعامل و همکاری شرکت پخش فرآورده های نفتی در رابطه با استانداردسازی جایگاه های عرضه سوخت، افزود: جایگاه دارای نقص بی درنگ توسط بازرسان این شرکت از چرخه خدمات رسانی خارج می شود و با رفع نواقص موجود دوباره توسط کارشناسان استاندارد آزموده و در صورت تائید، فعالیت خود را از سر می‌گیرند. 

به گفته وی، در سایه این تعامل جایگاه های سوختگیری استان همدان در قیاس با سایر استانها وضعیت بهتری از لحاظ ایمنی دارند. 

مدیرکل استاندارد استان همدان خاطرنشان کرد: فرآیند آزمون جایگاه ها پیچیده و طولانی است اما جایگاه‌داران باید برای حفظ ایمنی مجموعه خود و مردم شتاب کرده و گواهینامه‌های لازم را دریافت کنند.

مددی همچنین به کالیبراسیون نازل های سوخت سی ان جی اشاره کرد و افزود: از ابتدای امسال ۱۵۲ نازل در جایگاه های عرضه سوخت استان تست و کنترل شده تا حقی از مصرف‌کنندگان ضایع نشود.

او تصریح کرد: در صورت اطمینان از عدم صحت عملکرد و محرز شدن کم‌فروشی در نازل های سوخت، تا زمان رفع نقص این تجهیزات غیرفعال می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان همدان همچنین از انجام تست هیدرو استاتیک مخازن سی ان جی در خودروهای دوگانه سوز خبر داد و گفت: این تست در هنگام اخذ معاینه فنی توسط آزمایشگاه های مورد تائید استاندارد انجام می شود. 

به گفته مددی، ۶ آزمایشگاه در سطح استان برای انجام این آزمون مهم راه اندازی شده و در حال خدمات رسانی به مردم استان همدان هستند. 

وی اظهار داشت: مخزنی که پنج سال از زمان نصب آن می گذرد باید از فیلترهای استاندارد عبور کند، چنانچه خودرویی در این آزمون مردود شود، مخزن به گونه‌ای امحا می‌شود که قابل تعمیر و ترمیم نباشد. 

مدیرکل استاندارد استان همدان، از مالکان خودورهای دوگانه سوز خواست برای تست مخزن گاز خودرو مقاومت نکنند زیرا استفاده از مخازن فرسوده و معیوب، بسیار حادثه آفرین است.

 چتر استاندارد از سال ۱۳۹۲ بر سر جایگاه های عرضه سی ان جی نیز گسترده شد و از این تاریخ جایگاه داران موظف به رعایت موازین استاندارد هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها