فرصت تاریخی تونس برای اثبات عملی حمایت از آرمان فلسطین

تهران - ایرنا - تونس که در ماه جاری میلادی ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده گرفته است در برابر یک فرصت تاریخی برای اثبات عملی مواضع خود در حمایت از آرمان فلسطین قرار دارد.

به گزارش روز چهارشنبه  ایرنا به نقل العهد نیوز، ریاست دوره‌ای تونس بر شورای امنیت سازمان ملل یک برهه زمانی مهم دیپلماتیک به شمار می‌رود و یک مناسبت تاریخی برای تأیید اصول سیاست‌های خارجی تونس است که اساسا مبتنی بر تعهد به مشروعیت بین المللی، احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی آنها و حمایت از مسایل عادلانه و در رأس آن فلسطین است.

 از جمله موضوعاتی که در دستور کار شورای امنیت سازمان مل در دوره ریاست تونس وجود دارد، اوضاع خاورمیانه از جمله سرزمین فلسطین است.

به نظر می‌رسد که «قیس سعید» رئیس جمهور تونس در برابر یک فرصت تاریخی برای اثبات عملی مواضع خود در حمایت از آرمان فلسطین که در همه گفتمان‌ها و سخنرانی‌های رسمی و مردمی خود بر آن تأکید داشته است، قرار دارد.

از این منظر، امیدهای زیادی به ایفای نقش دیپلماسی تونس برای انجام تعهدات ملی، اخلاقی و قانونی خود در قبال آرمان فلسطین که در قلب تک تک تونسی‌ها جای دارد، وجود دارد.

تکیه به نقش مورد انتظار از تونس در شورای امنیت

«کمال بن یونس» روزنامه نگار و نویسنده تونسی در این باره گفت که ریاست تونس بر شورای امنیت در بسیاری از مناسبات برای خدمت به مسائل آزادی در جهان از جمله مساله آزادی ملی فلسطین به کار گرفته شده است، در عین حال، فعال شدن این نقش مستلزم حمایت گروه‌های آفریقایی، عربی و اسلامی از آرمان فلسطین است.

وی که با وبگاه «العهد نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، افزود: تونس از نظر وسعت کشور کوچکی است، اما اگر اتفاق نظر میان کشورهای عربی، اسلامی و آسیایی وجود داشته باشد، نقش و مواضع آن در شورای امنیت می‌تواند شتاب و تأثیر بیشتری داشته باشد و از این رهگذر است که تونس با توجه به جایگاهش در شورای امنیت، می‎تواند حمایت‌هایش از آرمان فلسطین را افزایش دهد.

روزنامه نگار تونس تصریح کرد: امروز با برکناری دونالد ترامپ در انتخابات به همراه اتهامات جدی وارده به وی از جمله تلاش برای ضربه زدن به حیثیت پارلمان و کنگره آمریکا و اتحادش با افراطی‌گرایان راستگرای آمریکا، تونس و کشورهای آفریقایی می‌توانند در راستای فعال کردن تصمیمات قبلی بین المللی درباره رژیم اشغالگر و تلاش برای ایجاد یک توازن بین المللی قدرت به نفع این هدف انسان دوستانه همکاری کنند؛ به ویژه اینکه بنیامین نتانیاهو اکنون با مشکلات زیادی روبرو است و دولت او برای چهارمین بار متوالی در کمتر از دو سال گذشته سقوط می کند.

وی در پایان تأکید کرد، این عوامل مهمی می‌تواند مواضع تونس (در قبال فلسطین) در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل را تقویت کند. بنابراین تونس شایستگی‌های زیادی نه فقط در عرصه سیاست خارجی و نقش دیپلماسی آن، بلکه در سطح تحکیم جبهه داخلی در برابر موج عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی که منطقه را به شکل بی‌سابقه‌ای هدف قرار داده است، دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار جهان