رسانه عراقی: شرکت های جدید امنیتی آمریکا وارد پایگاه عین الاسد شدند

بغداد – ایرنا- پایگاه خبری المعلومه روز سه شنبه اعلام کرد که شرکت های لجستیکی جدید امنیتی آمریکا وارد پایگاه نظامی «عین الاسد» در بخش «هیت» واقع در غرب استان الانبار عراق خبر داده است.

به گزارش ایرنا، المعلومه به نقل از یک منبع امنیتی عراقی بدون ذکر نام نوشت: پایگاه هوایی عین الاسد در ناحیه البغدادی در بخش هیت شاهد ورود تعدادی از واحدهای امنیتی جدید با یک فروند هواپیمای اختصاصی بود.

وی افزود: فرماندهان امنیتی عراقی مستقر در ساختمان پایگاه عین الاسد درباره ورود این واحدها هیچ اطلاعاتی ندارند.

این منبع تصریح کرد: این اقدام درپی تصمیم کاخ سفید برای خروج نیروهای آمریکایی از برخی استان ها و رفتن به پایگاه عین الاسد صورت می گیرد.

برپایه این گزارش، نیروهای آمریکایی از شرکت های امنیتی برای انتقال و جابجا کردن ادوات جنگی خود در استان های مختلف عراق و کشورهای مجاور کمک می گیرند.

شرکت های امنیتی خصوصی آمریکایی سابقه بدی در عراق دارند و مشهورترین آنها شرکت «بلک واتر» است که درپی جنایت هایش علیه غیرنظامیان عراقی در سال‌های گذشته نامش بر سرزبانها افتاد.

نیروهای شرکت بلک واتر در سال ۲۰۰۷ به طور پراکنده و بی‌هدف با تیربار و پرتاب نارنجک به سمت گروهی از مردم بی‌پناه در میدان «النسور» در پایتخت عراق شلیک کردند که به کشته شدن ۱۴ غیرنظامی عراقی منجر شد و این جنایت، به «کشتار میدان النسور» مشهور شد.

چهار نیروی شرکت بلک واتر به خاطر به قتل رساندن این غیرنظامیان عراقی به زندان طولانی مدت در آمریکا محکوم شدند اما ترامپ اخیرا در فرمانی این چهار نفر را عفو کرد که با موج محکومیت گسترده در سطح داخلی عراق و در سطح بین المللی مواجه شد.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار جهان