شوک قطع درختان حاشیه بابلرود به شهروندان امیرکلایی

ساری - ایرنا - قطع درختان حاشیه بابلرود در حوزه شهری " امیرکلا " از توابع شهرستان بابل با انتقاد و اعتراض شهروندان مواجه شده است.

به گزارش ایرنا ، شهروندان امیرکلایی امروز سه شنبه متوجه شدند که درختان حاشیه بابلرود در این شهر قطع شده است و پس از آن هم موجی از انتقاد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی توسط این شهروندان و فعالان محیط زیست به راه افتاد.

کاربران شبکه های اجتماعی معتقدند که با توجه به محرومیت این منطقه از درختان جنگلی ، وجود درخت در حاشیه بابلرود برایشان غنیمت باارزشی بود و انتظار داشتند که مسئولان شهری در حفظ آنها کوشا باشند.

این انتقادات سبب شد تا شهرداری و شورای اسلامی شهر امیرکلا هم امروز با صدور بیانیه ای که در اختیار رسانه ها قرار قرار گرفت ، به جمع منتقدان بپیوندند و این اقدام را " تاسف بار و غارت منابع طبیعی " توصیف کنند.

شهرداری امیرکلا در این بیانیه نوشت که شهردار بعد از اطلاع از قطع بعضی از درختان بلافاصله به محل حادثه مراجعه کرد و مانع قطع درختان شد.

در این بیانیه به نقل از شهردار از منابع طبیعی به خاطر قطع درختان انتقاد شده و آمده است : منابع طبیعی که باید حافظ  این درختان باشد در صدد قطع آنها برآمد.

در بیانیه شهرداری امیرکلا نوشته شده است که شهرداری قصد داشت در حاشیه بابلرود فضای تفریحی و جنگلی برای ایجاد کند ، اما اداره منابع طبیعی به بهانه لایروبی بابلرود و کسب درآمد با هماهنگی امور آب و بدون اطلاع شهرداری وارد محدوده شهر امیرکلا شد و درختان را قطع کرد.

شهرداری امیرکلا اعلام کرد که تا پیش از رسیدن شهردار ، منابع طبیعی ۴۰ اصله درخت حاشیه بابلرود را قطع کرد و پس از آن شهرداری از ادامه قطع درختان کهنسال جلوگیری و شکایت خود را به مراجع قضایی اعلام کرد.

موافقت استانی با قطع درختان 

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری بابل، بابلسر و فریدونکنار هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : بنا به یک نامه رسمی ، اداره امور آب بابل برای ادامه روند لایروبی بابلرود درخواست قطع درختان حاشیه را در امیرکلا به اداره کل منابع طبیعی ارائه کرد و در آنجا هم مقرر شد امور آب بابل با نقشه برداری ، درخواستش را ارائه کند.

محمد صادق طهماسب پور ملکشاه افزود : بعد از نقشه برداری ، پرونده بار دیگر به اداره کل منابع طبیعی ارسال و بعد از تایید به دفتر نوشهر و چالوس هم ارسال شد که مورد تائید سازمان منابع طبیعی کشور هم رسیده است.

وی بیان کرد : بعد از انجام فرایند قانونی ، اداره کل این طرح را به مناقصه گذاشته و طبق آن ۱۰۶ اصله درخت از نوع توسکا، افرا، گردو، اوجا و سپیدار باید قطع شود.

طهماسب پور ملکشاه گفت : پیمانکار قطع درخت انتخاب و وجه را به حساب خزانه دولت واریز کرده است و بر اساس همین روند هم مبادرت به قطع درختان حاشیه بابلرود در امیرکلا کرده است.

شهر امیرکلا با ۵۰ هزار جمعیت در شمال شهر بابل واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها