صربستان بر گسترش همکاری‌های پارلمانی و اقتصادی با ایران تاکید کرد

ایرنا- بلگراد- رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران در مجلس صربستان در ملاقات با سفیر کشورمان در بلگراد به توسعه بیشتر همکاری‌های پارلمانی و امکان تقویت همکاری‌های اقتصادی میان تهران و بلگراد تاکید کرد.

 به گزارش ایرنا، «یاسمینا کاراناتس» روز سه شنبه در دیدار با «رشید حسن پور» به روند رو به توسعه همکاری‌های پارلمانی در سال‌های اخیر به روابط تاریخی و دیرینه دوکشور که از سابقه ۸۳ ساله (از سال ۱۹۳۷) برخوردار است، اشاره کرد و گفت: گروه جدید دوستی پارلمانی صربستان و ایران با ۲۰ عضو تشکیل شد و مشغول نقش آفرینی در این راستا است.

وی از رفتار اصولی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی مانند محترم شمردن تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها تشکر و اعلام کرد: صربستان و ایران همواره از مواضع یکدیگر در مجامع بین‌المللی حمایت کرده‌اند

رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران با اشاره به اینکه ارتقای روابط با ایران متضمن منافع صربستان است و این کشور از آن در هر شرایط دفاع می کند، اظهار کرد: امیدواریم با تغییرات در آمریکا، این کشور به برجام برگردد و تحریم‌های غیرعادلانه علیه ایران لغو شود و فضای بهتر و مساعدی برای همکاری با کشورها از جمله صربستان فراهم آید.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که با پایان یافتن همه گیری ویروس کرونا، دو کشور شاهد تحولات مثبت و سازنده در کلیه حوزه ها از جمله پارلمانی باشند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این نشست ضمن تبریک انتصاب مجدد خانم کاراناتس به عنوان رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران، گفت: پارلمان از مظاهر و نهادهای اصلی مردم سالاری محسوب می شود و در جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ممتازی برخوردار است. 

حسن پور در ادامه ضمن اشاره به اینکه ایران برای توسعه همکاری‌ها و تعاملات پارلمانی اهمیت زیادی قائل است، افزود: همکاری های پارلمانی دو کشور در بالاترین سطح قرار دارند و ایران و صربستان شاهد تبادل هیات‌ها در بالاترین سطح  بودند.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به توسعه روابط دو جانبه با صربستان در تمامی حوزه ها اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و همکاری‌های  بین‌المللی است و اراده سیاسی جدی و مشترک دو کشور، افق روشنی را برای تحقق این مهم گشوده است.

سفیر کشورمان در بلگراد اظهار امیدواری کرد که دیدار «آلکساندر ووچیچ» رئیس جمهوری صربستان از ایران بتواند تحولات بزرگی را در عرصه توسعه و ارتقای مناسبات همه جانبه و پایدار رقم بزند.

در این ملاقات همچنین پیام مکتوب آقای پزشکیان رئیس گروه دوستی پارلمانی صربستان به مناسبت سال نو میلادی و میلاد حضرت عیسی (ع) تقدیم همتای صرب شد.

دو طرف همچنین در این نشست بر اهمیت همکاری‌های فرهنگی صربستان ایران و نیز همکاری‌ها در بخش آموزش تاکید کردند و یادآور شدند که ظرفیت زیادی برای پیشبرد روابط در بخش کشاورزی و نیز انرژی و پتروشیمی میان دو کشور وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار جهان