نیازمند تاسیس اتحادیه تولید و صادرکنندگان صنایع دستی هستیم

تهران- ایرنا- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: نیازمند تاسیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی هستیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان روز سه شنبه در نشست با زنان کارآفرین برتر صنایع دستی که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، گفت: نیازمند تاسیس تعاونی تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی در کشور هستیم.
وی با اشاره به اینکه حضور و تجمیع تولیدکنندگان صنایع دستی در تعاونی می تواند به افزایش قدرت برای تاثیرگذاری بیشتر منجر شود، افزود: یکی از مشکلات صنایع دستی وجود تولیدکنندگان خورد و کوچک است در صورتی که با تشکیل اتحادیه قدرت این کارگاه های کوچک زیاد می شود.
مونسان‌ در ادامه با بیان فواید تاسیس اتحادیه های تولید کنندگان و مصرف کنندگان گفت: در این صورت می توان از روسای این اتحادیه برای امر مشورت‌ نیز بهره گرفت.
وی افزود: در ابتدا نیازمند تاسیس اتحادیه استانی و اتحادیه ملی صنایع‌دستی هستیم.

مونسان ادامه داد: این گونه می توان از ظرفیت های یکدیگر استفاده کرد. می توان صادرات را توسعه داده و بیشتر منفعت به تولیدکنندگان برسد تا برخی سودجویان نیز دستشان از بازار صادرات کوتاه شود.

وی با بیان این که دغدغه اصلی ما صنایع دستی و حمایت از تولیدکنندگان است، گفت: صنایع دستی به معنای درگذشته ماندن نیست و باید با سلیقه امروز مشتریان هماهنگ شود.

مونسان درباره بسته بندی و برندسازی صنایع دستی گفت: در این حوزه اتفاقات خوبی رقم خورده است و هدف از ملی و جهانی شدن روستاهای جهانی صنایع دستی این است که تولید صنایع دستی بار دیگر رونق یابد و برخی روستاها احیا شوند.

وی اضافه کرد: در بخش بازار یابی و صنعتی سازی نیز مسیر سختی را در پیش  است و  باید صنایع دستی به سمت کاربردی شدن پیش روند.  صنایع دستی باید مورد پسند جوانان و مشتری امروز باشد و در طرح تجاری سازی به این سمت رفتیم.

مونسان با اشاره به این که کار سخت در حوزه بازاریابی است، گفت: بازاریابی واقعا کار سختی است و باید در عرصه بین المللی بیشتر تمرکز شود، در صدد گسترش بازار صنایع دستی هستیم و در این عرصه ضرورت دارد تولیدکنندگان تجارت الکترونیک آموزش ببیند.

وزیر میراث فرهنگی با انتقاد از حضور پیدا نکردن تولیدکنندگان صنایع دستی در نمایشگاه مجازی گفت: نمایشگاه مجازی را برای تولیدکنندگان راه اندازی کرده ایم ولی تنها یک هزار تولید کننده در این نمایشگاه ثبت نام کردند در حالی که ۴ هزارو ۵۰۰ تولید کننده صنایع دستی از وزارت خانه مجوز دارند.

 پویا محمودیان، معاون صنایع دستی، وزارت میراث فرهنگی نیز در این مراسم گفت: مثلث سه ضلعی، زنان، صنایع دستی و کارآفرینی امروز باعث افتخار کشور است. این زنان امروز از کارآفرینان برجسته کشور هستند. در حوزه زیورآلات به قدری زنان ایرانی پیشرفت کرده اند که تحسین های زیادی را حتی در ابعاد جهانی به خود جلب کرده است.  

محمودیان افزود: امروز غالب تولید صنایع دستی همچون دوخت های سنتی انحصار بانوان ایرانی است. و در حوزه منسوجات سنتی و رودوزی های سنتی ایران نگاه های زیادی را به خود جلب کرده است و این حاصل تلاش بانوان کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار فرهنگ