۲۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۳۰
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84183501
۰ نفر

برچسب‌ها

وزرای دولت کویت استعفا دادند

تهران - ایرنا - وزیران دولت جدید کویت که حدود یک ماه از تشکیل آن می‌گذرد در پی تنش میان مجلس و دولت، امروز (سه شنبه) استعفای خود را به نخست وزیر ارائه دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های کویت، استعفا نامه وزیران کابینه دولت این کشور در جلسه‌ای که در کاخ «السیف» برگزار شد توسط « شیخ حمد جابر العلی الصباح» به  «شیخ صباح خالد الحمد الصباح»  نخست وزیر کویت ارائه  شد. 

چهارشنبه هفته گذشته رسانه‌های کویت  از احتمال استعفای دولت در واکنش به طرح درخواست ۳۷ نماینده مجلس برای استیضاح «شیخ صباح الخالد» نخست وزیر این کشور خبر داده بودند. 

امضاء کنندگان این طرح، استیضاح نخست وزیر را حق قانونی نمایندگان در ارتباط با نظارت بر قوه مجریه و رسیدگی به موارد قصور یا اخلال در مبانی قانونی و حقوقی دانسته‌اند.  

استیضاح شیخ صباح سه محور را شامل می‌شود که عبارتند از: مخالفت آشکار با احکام قانون اساسی هنگام تشکیل کابینه با نادیده گرفتن گرایش‌های مجلس جدید، سلطه قوه مجریه در شکل گیری پارلمان و نیز اخلال در پایبندی به ماه ۹۸ قانون اساسی.  

استیضاح شیخ صباح در حالی است که انتخابات مجلس کویت ۱۵ آذر برگزار و کابینه نیز چند روز پس از آن معرفی شد.  

شانزدهمین دوره انتخابات مجلس ملی کویت روز شنبه (۱۵ آذر ۹۹) در پنج حوزه انتخابیه برگزار شد و با اعلام رسمی نتایج این انتخابات، ۶۰ درصد ترکیب مجلس ۵۰ نفری کویت تغییر کرد.  

«شیخ نواف الاحمد الصباح» امیر کویت در تاریخ ۱۸ آذر ماه «صباح الخالد الاحمد الصباح» را دوباره به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب و او را مامور تشکیل کابینه جدید کویت کرد.  

پس از معرفی وزیران توسط «صباح الخالد الاحمد الصباح» امیر کویت هم با صدور فرمانی کابینه این کشور را تایید کرد و اعضای کابینه جدید کویت به ریاست «صباح الخالد الصباح» در حضور «نواف الاحمد الجابر الصباح»  امیر این کشور سوگند یاد کردند.  

از مجموع ۱۶ وزیر، ۱۰ وزیر جدید که یکی از آن‌ها زن بود، دولت جدید کویت را تشکیل می‌دادند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان