نخستین همایش دیپلماسی در ورزش برگزار شد

تهران- ایرنا- نخستین همایش دیپلماسی در ورزش با هدف بررسی ظرفیت‌های موجود در این حوزه و بررسی سابقه گسترش تعاملات دیپلماتیک از طریق رویدادهای ورزشی در کشور به میزبانی تهران برگزار شد.

به گزارش ایرنا؛ «عابد اکبری» دبیر این همایش ابتدا گزارشی از روند برگزاری نخستین همایش دیپلماسی در ورزش ارائه داده و بر این نکته تاکید کرد که با توجه به اهمیت توسعه دیپلماسی ورزشی و تاثیر این موضوع در گسترش تعاملات بین‌المللی کتابی از مجموعه سخنرانی‌ها و مقالات همایش منتشر خواهد شد.

در ادامه «حمیدرضا آصفی» عضو هیات مدیره باشگاه استقلال با اشاره به جایگاه و تاریخچه دیپلماسی ورزشی در جهان، گفت: متاسفانه به موضوع دیپلماسی ورزشی توجه جدی نشده و این مقوله مورد غفلت قرار گرفته است. ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ما و برخی از کشورهای منطقه وجود دارد. می‌توان از این ظرفیت‌ها برای برگزاری رویدادهای ورزشی همچنین توسعه همکاری‌ها و ارتباطات به خوبی استفاده کرد. در این بخش نباید رویکرد واکنشی داشته باشیم بلکه لازم است استراتژی مناسبی تعریف کنیم و خصوصا زمینه نزدیک تر شدن کشورهای دوست و همسایه در منطقه را از طریق تقویت همکاری های ورزشی فراهم سازیم.

آصفی همچنین گفت: یکی از نیازها این است نقش دولت در ورزش تنها حمایتی و تقویت کننده فعالیت‌های ورزشی باشد اما متاسفانه دولت‌ها پیش از این منافع گروهی را مد نظر قرار داده‌اند. اگر این رویکرد دگرگون شود و با استفاده از زمینه‌های موجود و اشتراکات بتوانیم در مسیر توسعه دیپلماسی ورزش تلاش کنیم پشتوانه جدی برای ارتباطات دیپلماتیک کشور فراهم می‌شود.

«روزبه وثوق احمدی» رئیس سابق کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال نیز در این همایش گفت: حقوق بین‌الملل نیز در طول سالیان، دارای شاخه‌های تخصصی شده است. حقوق ورزشی از جمله، مواردی است که جایگاه خود را طی سالیان اخیر در حوزه حقوق بین الملل بیش از پیش پیدا کرده است. دیپلماسی ورزشی زیرمجموعه‌ای از دیپلماسی عمومی است که برای بهبود روابط میان‌ مدت و بلند مدت بین دولت ها از طریق تأثیرگذاری بر عامه مردم کشورهای خارجی برای تحقق اهداف سیاست خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه استفاده از دیپلماسی ورزشی به نحوی و در برخی موارد با حقوق ورزشی بین المللی ترکیب شده و به کمک یکدیگر آمده اند. متداول ترین اهداف استراتژیک کشور ها جهت استفاده از دیپلماسی ورزشی را می توان  فراهم کردن امکان غیررسمی برای دیدار و آغاز گفت‌وگو بین سران کشورها، فراهم کردن چشم‌اندازهایی در مورد کشور میزبان و آگاهی‌دادن و آموزش دیگران درباره آن، برقرار کردن پلی برای حل اختلافات فرهنگی و زبانی بین ملت‌ها و جستجوی نقاط مشترک از طریق ورزش و در نهایت ایجاد بستری سیاسی برای توافق نامه های جدید تجاری یا قانون‌گذاری و نهایتاً ایجاد میراثی ماندگار از کشور میزبان که وجهه آن کشور در جهان برشمرد.

«سعید آجورلو» مدرس دانشگاه علوم و تحقیقات نیز در ادامه این همایش دیپلماسی ورزش را یکی از عناصر تاثیرگذار در کاهش تهدیدها و ایجاد فرصت های تازه ارزیابی کرده و گفت: تغییر نگرش و رویکردهای کلان دولتی در موضوع ورزش شرط اصلی کم کردن تهدیدهای عرصه ورزش است. تا زمانی که این تحول در سطح کلان ایجاد نشود و دولت ها همچنان نگاه ابزاری و تاکتیکی به ورزش داشته باشند زمینه قدرت گرفتن نهادهای اداره کننده ورزش و ارتقای کیفیت نیروی انسانی ورزش پدید نمی آید و ورزش ثروتمند نمی شود. ورزش قوی از دل رویکردی راهبردی ایجاد می شود نه نگرشی تاکتیکی. شکل گرفتن نگرش راهبردی که به هویت و روح و معنای ورزش به عنوان پدیده ای مستقل احترام می گذارد، موجب می شود که نهادهای اداره کننده آن عقب تر از واقعیت های موجود نباشند و زمینه سیاست گذاری چند بعدی و هوشمندانه درباره ورزش به وجود آید. در چنین شرایطی است که پس از اجماع درونی و گفت و گوی ملی درباره ورزش و حل مشکلات ساختاری و مدیریتی می توان به تقویت " دیپلماسی ورزش" در درجه اول مقابل تهدیدها و در سطح بعد برای ایجاد فرصت فکر کرد.

«فاطمه نکولعل آزاد» دبیر اجرایی نخستین همایش بین‏المللی دیپلماسی ورزشی نیز در پایان این همایش گفت: همایش دیپلماسی ورزشی که توسط مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‏‌المللی ابرار معاصر تهران طراحی و سازماندهی گردیده، تلاشی برای شناخت اصلی‌ترین چالش‌های فراروی ورزش ایران در حوزه بین‌المللی محسوب می‌شود. محورهای اصلی همایش مربوط به قالب‌های تحلیلی و ادراکی است که می‌تواند زمینه‌های لازم برای شناخت تهدید، بازیگران تهدیدساز، فرآیند گسترش تهدید، سازوکارهای مقابله و مدیریت تهدیدات را فراهم سازد. بر این اساس، محورهای همایش در راستای شناخت، بازدارندگی و مدیریت تهدیدات ورزشی برنامه‌ریزی شده است.

«علیرضا دلخوش» مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، «فریدالدین فتاحیان» مدیر روابط بین الملل کمیته ملی المپیک و «ابراهیم متقی» از جمله دیگر سخنرانان حاضر در این همایش بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار ورزش