۷۴ هزار راس دام قاچاق امسال در مرزهای کشور کشف شد

ارومیه- ایرنا- فرمانده مرزبانی کشور گفت: طی سال جاری ۷۴ هزار راس دام قاچاق در مرزهای کشور کشف شده که ۱۰ برابر کشفیات سال گذشته است.

سردار احمدعلی گودرزی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ارومیه افزود: ۷۶ درصد از این میزان در مرزهای آذربایجان‌غربی و کردستان کشف شده که نشان دهنده اشرافیت نیروهای مرزبانی بر مرزهاست.

وی اضافه کرد: طبق برآوردها بیش از ۸۰ درصد احشامی‌که قاچاق می‌شود، توسط نیروهای مرزبانی در مرزها کشف شده و در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

فرمانده مرزبانی کشور با اشاره به اینکه ۱۰۰ میلیون راس دام در کشور وجود دارد اظهار کرد: قاچاق احشام که البته بخش زیادی از آن توسط هنگ‌های مرزی کشف می‌شود، عامل اصلی افزایش قیمت گوشت نیست و باید در این باره، تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود.

سردار گودرزی در خصوص دیگر کشفیات مرزبانی در کشور بیان کرد: امسال ۱۳ میلیون لیتر سوخت قاچاق با رشد پنج درصدی نسبت به سال گذشته و بیش از ۱۰ میلیون قلم داروی قاچاق با افزایش ۸۳ درصدی در مرزهای کشور کشف شده است.

وی همچنین از کشف ۱۱۸ تُن مواد مخدر در مرزهای کشور خبر داد و گفت: ۵۸ درصد این میزان در نقطه صفر مرزی بوده و دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر نیز طی امسال نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اجرای طرح "رعد" با هدف کشف اقلام قاچاق طی ۶ روز گذشته در مرزهای کشور ادامه داد: در قالب این طرح، ۱۴۸ دستگاه خودرو حامل بار قاچاق و ۹۵ شناور توقیف، ۶۰۷ قاچاقچی کالا دستگیر و ۵۲۲ پرونده در این باره تشکیل و به مقام قضایی ارجاع داده شده است.

فرمانده مرزبانی کشور در خصوص میزان کشفیات صورت گرفته در قالب این طرح ۶ روزه اظهار کرد: ۹۱ هزار و ۹۰۰ قلم لوازم خانگی و آشپزخانه، ۸۲۱ هزار لیتر سوخت، ۷۸۰ دستگاه لوازم صوتی تصویری، ۲۹۴ دستگاه گوشی همراه و تبلت، هزار و ۱۷۲ راس احشام، بیش از ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار قلم لوازم آرایشی بهداشتی، افزون بر یک میلیون نخ سیگار، پنج هزار و ۵۷۹ قطعه لوازم یدکی و ۱۰ دستگاه خودرو و موتورسیکلت در این مدت کشف شده است.

سردار گودرزی افزود: ارزش کل این کشفیات تاکنون بیش از چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال بوده و هنوز ۱۰ شناور دیگر شمارش و ارزش گذاری نشده است.

وی در خصوص موضوع کولبری نیز بیان کرد: ما طرفدار کولبران هستیم ولی این قشر باید در زمان مشخص، در مکان مشخص، اقلام مشخصی را تحت کنترل در مرز جابجا کنند.

وی تاکید کرد: افرادی که در دل شب و ساعات اولیه بامداد در منطقه قرمز مرزهای کشور تردد می‌کنند، کولبرر به شمار نمی‌روند و ما آنان را قاچاقچی می‌دانیم.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی‌ بدون توجه به مشخصه‌های کولبری اقدام به بیان سخنانی می‌کنند که جفا در حق مرزنشینان است.

سردار گودرزی با اشاره به مصوبه راه اندازی بازارچه‌های موقت مرزی در سال ۱۳۸۹ در کشور گفت: باید نمایندگان مجلس و مسوولان به سمت راه اندازی این بازارچه‌ها بروند تا مشکل مرزنشینان در این باره حل شود.

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ‌ایران با بیش از هشت هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز خشکی، دریایی و رودخانه ای و هم مرزی با ۱۵ کشور، سومین کشور در تعداد همسایه‌ها بعد از روسیه و چین است.

از کل مرزهای کشور، بیش از چهار هزار و ۱۰۰ کیلومتر خشکی، هزار و ۹۱۸ کیلومتر رودخانه ای و ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر دریایی است.

آذربایجان‌غربی نیز با ۹۶۷ کیلومتر مرز یکی از استان‌هایی است که دارای بیشترین مرز در کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها