۴ واحد تصفیه خانه فیروز بهرام امسال وارد مدار می شود

تهران - ایرنا - وزیر نیرو با بیان اینکه تصفیه خانه فیروز بهرام در غرب تهران قرار گرفته گفت: چهار واحد این تصفیه خانه امسال وارد مدار می شود و درواقع چهار استان تحت پوشش قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، " رصا اردکانیان " روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح های ابرسانی به ۱۰۰ روستا در چهار استان کشور از محل تصفیه خانه فیروز بهرام تهران افزود: یکی از مشکلات و مباحث تهران با جمعیتی حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و وسعت ۷۰ هزار هکتار همواره تصفیه خانه فاضلاب و مسیله بازچرخانی آب در آن مطرح است.

وی توضیح داد: ۲۲ واحد تصفیه خانه فاضلاب به عنوان مدول درپروژه تصفیه خانه برای تهران دیده شده که هشت هزار کیلومتر شبکه انتقال هم دارد.

اردکانیان خاطرنشان ساخت: اکنون از هشت هزار کیلومتر تا امروز حدود هفت هزار کیلومتر آن اجرا شده و به این ترتیب ۹۰ درصد شبکه انتقال عملیاتی شد.

وزیر نیرو اضافه کرد: اکنون از یک میلیون و ۵۰ هزار انشعاب نیز حدود ۷۰۰ هزار به معنی ۷۰ درصد انشعاب ها نصب شده است.

وی افزود: امروز از ۲۲ تصفیه خانه که اندازه های متفاوتی دارند، بزرگترین آنها تصفیه خانه جنوب تهران با ۶ واحد که در مدار بهره برداری است و جمعیتی بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دارد.

اردکانیان گفت:چهار واحد آن نیز در تصفیه‌خانه فیروزبهرام است که امسال به بهره‌برداری می‌رسد و جمعیت دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر را تحت پوشش قرار می‌دهد که بیشتر در مناطق غرب تهران سکونت دارند.

وی با بیان این‌که توقف در پویش امکان‌پذیر نیست و همه طرح‌ها در مرحله‌ بهره‌برداری است، گفت: امروز آبرسانی به ۱۰۰ روستای کشور در چهار استان در برنامه پویش بود که افتتاح شدند و حدود ۶۳ هزار نفر روستایی هموطن از نعمت دسترسی به شبکه آب سالم بهره‌مند شدند .

وزیر نیرو افزود: تعداد روستاهایی که در دولت تدبیر به آب شرب متصل شده‌اند به ۱۲ هزار و ۴۳۷ روستا با جمعیتی معادل هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسید و این برنامه آبرسانی نیز تا روزهای آخرفعالیت این دولت ادامه خواهد داشت.

وی گفت:  جمعیت بهره‌مند در مناطق روستایی در این دولت به ۹ میلیون و ۳۰۰هزار نفر می‌رسد، ضمن آنکه  جمع پروژه‌های پویش تا امروز به ۱۹۹ پروژه رسیده و تا وعده ۲۵۰ پروژه، ۵۱ پروژه باقی مانده که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

اردکانیان ضمن تاکید بر اینکه طرح‌های توسعه نیروگاهی کندی ندارند، گفت: واقعیت اینکه به زبان آمار و ارقام ظرفیت نصب شده نیروگاهی در دولت حاضر بطور متوسط نسبت به دوره‌های قبل از آن افزایش دارد.

وی توضیح داد: براساس مدیریت اوج باردرتابستان مانع از آن شدیم که برای عبور از اوج بار که هر سال نسبت به سال قبل ۵.۲ افزایش داشت، با مدیریت اوج بار و کمک مصرف‌کنندگان عرضه انرژی بیشتری در سایر ایام شبانه‌روز مانع از این شدیم که سرمایه گذاری قابل توجهی برای این مساله انجام شود.

به گفته وی، دو سال متوالی است که اوج بار نسبت به سال قبل تنها یک درجه بوده است و این به معنای نه تنها توقف بلکه کندی طرح‌های نیروگاهی نیست.آنچه نصب شده و تا پایان دولت نصب خواهد شد بالغ بر ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت در طول هشت سال است که متوسط ۲۵۰۰ مگاوات نسبت به متوسط سال‌های قبل از آن در ادوار ۳۰ ساله که زیر ۲۰۰۰ مگاوات بود، افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد.

وزیر نیرو با بیان این‌که در شرایط فعلی روزانه ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود که ۶۰۰ میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی است، تصریح کرد: امسال از اول آذرماه تا دهم دی‌ماه ظرف ۴۰ روز نسبت به سال ۱۳۹۸ گاز خانگی در استان تهران ۱۵ درصد افزایش مصرف داشته که دو درصد به خاطر انشعابات جدید بوده و این افزایش مصرف بسیار بالا است و الان در شرایط کنونی باید برای این مساله راه چاره‌ای در نظر گرفته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد