کارشناس بانک جهانی: پیامدهای حمله به کنگره جبران ناپذیر است

لندن – ایرنا – کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک جهانی معتقد است که پیامدهای ناشی از حمله هواداران دونالد ترامپ به کنگره آمریکا جبران ناپذیر است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «جوزف استیگلیتز» در یادداشتی برای نشریه «پروجکت سندیکت» تصریح کرد که اقدام تحریک آمیز دونالد ترامپ، با توجه به چهار سال حملات او علیه نهادهای دمکراتیک قابل پیش‌بینی بود. کسی نمی‌تواند ادعا کند که ترامپ نسبت به حادثه حمله به کنگره هشدار نداده بود، چون او از قبل هم گفته بود که به انتقال مسالمت آمیز قدرت پایبند نیست.

وی با بیان سوالاتی چون آینده آمریکا چه خواهد شد؟ آیا این کشور دیگر قابل اعتماد خواهد بود؟ و آیا جریانی که باعث خیزش ترامپ شد دوباره ظهور خواهد کرد؟ افزود که ترامپ محصول چند عامل مختلف است که مهمترین آن تغییر راهبرد حزب جمهوری خواه است.

این حزب به گفته وی در نیم قرن گذشته متوجه شده که می‌تواند با حمایت از افراطی‌های مذهبی، پوپولیست‌ها و نخبگان اقتصادی با زیر پا گذاشتن ارزش‌های دمکراتیک به حیات خود ادامه دهد. این مساله در کنار ترامپِ دروغگو و خود شیفته که هیچ درکی از  اقتصاد و احترام برای دمکراسی ندارد زمینه را برای تاخت و تاز جمهوری‌خواهان در چهار سال گذشته فراهم کرد.

این تحلیل‌گر بانک جهانی با اشاره به ضرورت حذف فوری تهدید ناشی از ترامپ در آمریکا تصریح کرد که مجلس نمایندگان باید بدون فوت وقت او را استیضاح و مجلس سنا هم محاکمه کند تا دوباره راه به دولت پیدا نکند.

وی خاطر نشان کرد که به نفع جمهوری‌خواهان است نشان دهند که هیچ کس، حتی رئیس جمهوری هم فراتر از قانون نیست، همه باید به نتیجه انتخابات احترام بگذارند و از انتقال مسالمت آمیز قدرت اطمینان حاصل کنند.

استیگلیتز خواستار بازنگری نظام سیاسی در آمریکا شد که بر اساس آن اهرم پول در سیاست کمرنگ تر شود و به جای «یک دلار یک رای»، نظام «یک نفر یک رای» جایگزین شود. او بر پایه گذاری نظامی تاکید کرد که منافع کل کشور را مورد توجه قرار داده و بساط بی عدالتی را برچیند. وی در این باره یادآور شد که رفتار پلیس با شورشیان هوادار ترامپ در حمله به کنگره و تظاهرات مسالمت آمیز سیاه‌پوستان در تابستان گذشته بار دیگر عمق بی عدالتی در آمریکا را به جهانیان نشان داد.

وی عنوان کرد، جو بایدن وعده بازگشت به شرایط عادی را داده اما واقعیت این است که راه برگشتی وجود ندارد و جهان بر پایه رفتار ترامپ در چهار سال گذشته مسیر خود را به‌ صورت بنیادین تغییر داده است.

شب پنج شنبه گذشته و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان صف کشیدند.

در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس بودند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جهان